2011-ben, a fukushimai baleset nyomán, Magyarországon is sor került a Paksi Atomerőmű ellenálló képességének felülvizsgálatára, az ún. stressz-tesztre. Az eredmények alapján elhatározott jobbító intézkedések egységes keretben, a Nemzeti Akciótervben jelentek meg, amelyet az OAH a honlapján nyilvánosságra hozott. Az akcióterv előrehaladását 2013-ban és 2015-ben az EU felülvizsgáltatta, s megállapította, hogy az intézkedések jó ütemben haladnak, sőt, jó gyakorlatokat is kiemelt a magyar megoldások közül. 2016-ban, a Nukleáris Biztonsági Egyezmény keretében háromévente rendezett nemzetközi felülvizsgálati konferenciára készülő országjelentés részeként, az Országos Atomenergia Hivatal ismét felülvizsgálta a Nemzeti Akciótervet.
A 184/2016 (VII.13.) Korm. rendelet előírásai szerint az atomenergiáról szóló törvény hatálya alá tartozó építményekkel, létesítményekkel kapcsolatos műszaki szakértői, tervezői, műszaki ellenőri és felelős műszaki vezetői tevékenység szerinti szakmagyakorlásra alkalmasság megállapítására és a nyilvántartásba vételre irányuló eljárást az Országos Atomenergia Hivatal folytatja le az Atomtörvény szerinti engedélyesek kérelmére. A fenti jogszabály alkalmazásával kapcsolatos tájékoztató és a kérvény benyújtásához szükséges formanyomtatványok az OAH honlapjáról tölthetők le.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. blokkjainak Időszakos Biztonsági Felülvizsgálata elvégzéséhez szükséges útmutatót (hatósági iránymutatást) készített az Országos Atomenergia Hivatal. Az útmutató ajánlásokat tartalmaz a vonatkozó jogszabályi előírások teljesítésére és az azokban rögzített követelmények végrehajtására a nukleáris biztonsági szempontok figyelembevételével.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2016. szeptember 19-én 13 órától hatósági fórumot tart, melynek témája a radioaktív anyagok közúti szállításának engedélyezésével összefüggő jogszabályi változások ismertetése, valamint ennek kapcsán a hatósági engedélyezéssel kapcsolatos eddigi tapasztalatok megvitatása.
A nukleáris és nukleáris kettős felhasználású termékek export/import-engedélyezéséhez szükséges útmutatót készített az Országos Atomenergia Hivatal, amely ajánlásokat tartalmaz a vonatkozó jogszabályi előírások teljesítésére, az azokban rögzített követelmények végrehajtására a nukleáris non-proliferációs szempontok figyelembevételével.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2016. augusztus 1-től megkezdődött a 4. blokk várhatóan 26 napig tartó éves felülvizsgálata (főjavítása), amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. A felülvizsgálatot az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli, ellenőrzi.
Az Országos Atomenergia Hivatal – a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft kérelmére – elindította az „RHFT üzemeltetési engedély iránti kérelem” engedélyezési eljárást. Az érvényes jogszabályok szerint erről értesíteni kell minden ismert ügyfelelet. Az ügyfelek számára tekintettel, az OAH hirdetmény útján értesíti az érintetteket. A hirdetmény elérhető Püspökszilágy és Kisnémedi község Önkormányzatának hirdetőtábláján, az OAH portáján és honlapján (www.oah.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
2016. július 14-én a Paksi Atomerőmű 1. blokkja irányítástechnikai berendezés meghibásodása miatt automatikusan, a terveknek és a nukleáris biztonsági előírásoknak megfelelően leállt. A hiba pontos behatárolását és elhárítását megkezdték. Az eset a védelmi rendszerek automatikus működését nem igényelte, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve. A reaktor jelenlegi, a nukleáris biztonsági szabályok szerint beállított üzemállapota időkorlátozás nélkül fenntartható, a javítás elvégezhető. A blokkot a hiba feltárását és kijavítását követően az OAH hatósági felügyelete mellett fogják visszaindítani.
A Paksi Atomerőmű 1. blokkján befejezték a kedden meghibásodott egyik generátor gerjesztőgépének cseréjét és a blokk 2016. július 7. 18:06 órakor elérte a névleges teljesítményét. Mint arról kedden beszámoltunk, a blokk kedd óta csökkentett, 50 %-os teljesítménnyel üzemelt. Az eset a védelmi rendszerek működését nem igényelte, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, a javítás cserével elvégezhető volt. Az esemény a nukleáris biztonságot nem érintette.