Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szeptember 19-én a Kulturális Örökség Napjaihoz csatlakozva nyílt napot tart, amelyen vetítettképes előadáson mutatjuk be az OAH tevékenységét. Az OAH alapvető feladata a nukleáris létesítmények, a radioaktív és nukleáris anyagok biztonságával kapcsolatos államigazgatási és hatósági felügyelet. Az OAH székhelyén található a magyarországi nukleárisbaleset-elhárítás egyik korszerűen felszerelt központja, a CERTA, amelyben nukleáris, vagy radiológiai veszélyhelyzetekben, illetve gyakorlatok idején az OAH Balesetelhárítási Szervezete (BESZ) működik. Nukleáris veszélyhelyzet esetén a CERTA-ban történik a nukleáris létesítmény helyzetének értékelése, a környezeti radiológiai helyzet és a várható következmények előrejelzése, illetve a BESZ javaslatot tesz a döntéshozó szervek számára a lakosság védelmét célzó intézkedésekre. A CERTA központban rendelkezésre álló informatikai rendszer segíti e feladat elvégzését. A CERTA csak a Kulturális Örökség Napjai alkalmából tartott nyílt napon látogatható. Poszterkiállításon mutatjuk be a radioaktívhulladék kezelésével kapcsolatos tevékenységet. A látogatás szeptember 19-én, szombaton óránként (14, 15 és 16 órakor) induló csoportokban történik, s az előadások után a csoportok a CERTA-ban egy szimulált balesetet követve ismerkedhetnek meg a központ tevékenységével. A látogatás teljes időtartama kb. 1,5 óra. Mindenkit szeretettel várunk. Cím: 1036 Budapest, Fényes A. u. 4.
A Tolna Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2009. szeptember elsején tartott megyenap alkalmából dr. Rónaky Józsefnek, az OAH főigazgatójának az atomenergia biztonságos alkalmazása terén kifejtett több évtizedes tevékenysége, a nukleáris biztonsági hatóság függetlenségének megteremtésében vállalt kezdeményező szerepe, hazai és nemzetközi szakmai-tudományos testületekben végzett lelkiismeretes munkája elismeréséül - a munkásságával Tolna megyéhez is kötődő, országos hírű múlt századi mérnöktudósról elnevezett - Beszédes József-díj megyei kitüntetést adományozta.
A csernobili baleset után a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) által kezdeményezett és széles nemzetközi támogatással létrehozott, a nukleáris veszélyhelyzeti gyors értesítésről és a segítségnyújtásról szóló két nemzetközi egyezmény nevesíti a tagállamok illetékes hatóságát. Nemzetközi kapcsolattartási pontként működve az illetékes hatóságok feladata, hogy a tagállam területén kialakuló nukleáris veszélyhelyzetről értesítse a NAÜ-t és a bilaterális egyezmények szerinti országokat, majd a továbbiakban rendszeres tájékoztatást adjon a veszélyhelyzet alakulásáról, az esetleges óvintézkedések végrehajtásáról. Az illetékes hatóságok fogadják a NAÜ-n keresztül vagy közvetlenül nyújtott tájékoztatást. A tagállamok az egyes veszélyhelyzeti feladatok ellátásához szükséges nemzetközi segítséget is az illetékes hatóságukon keresztül kérhetik. A NAÜ kétévenként szervez találkozót az említett két nemzetközi egyezményhez csatlakozott tagállamok illetékes hatóságai részére. A találkozó fórumot biztosít a nukleáris és sugaras veszélyhelyzetek elhárítása során, illetve az ilyen tárgyú gyakorlatok alkalmával szerzett tapasztalatok megvitatására, adminisztratív és műszaki-módszertani kérdések egyeztetésére, a nukleárisbaleset-elhárítás fejlesztésére és harmonizációjára. Az egyezményekhez csatlakozott országokat hat földrajzi régióba sorolták be. A régiók közötti együttműködés elősegítésére, a feladatok végrehajtásának koordinációja és az illetékes hatóságok közötti tájékoztatás előmozdítása érdekében az ülésen megválasztják a Nemzeti Illetékes Hatóságok Koordinációs Csoportját (NCACG), amely ez irányú feladatait a NAÜ Titkársággal együttműködve látja el. A koordinációs csoport két évre, az illetékes hatóságok következő találkozójáig kap felhatalmazást az ügyek intézésére. Mind a hat régióból egy-egy képviselőt választanak az NCACG-be. A régióképviselőkön kívül valamennyi tagállam együttes szavazata alapján választják meg az NCACG elnökét. Az illetékes hatóságok 2009. júliusi találkozóján Macsuga Gézát, az OAH főosztályvezetőjét választották meg a Koordinációs Csoport elnökének.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Malajzia kormányának felkérésére 2009. július 13-17. között ún. EPREV-missziót szervezett Kuala Lumpurban az ország nemzeti nukleárisbaleset-elhárítási rendszerének nemzetközi felülvizsgálatára. A missziót az Ázsiai Nukleáris Biztonsági Hálózat (ANSA) támogatta. A nemzetközi szakértői csoportot Zombori Péter, a NAÜ munkatársa vezette. A csoportban Toshimitsu Homma (Japán), Ahmad Al Khatibeh (Jordánia) és Macsuga Géza (OAH) vett még részt. Az EPREV-csoportot a malajziai nukleáris biztonsági hatóság képviseletében Hamrah Mohd Ali, az Érvényesítési Főosztály vezetője fogadta. A felülvizsgálat során a csoport szakértői megismerkedtek néhány, Malajzia nukleárisbaleset-elhárítási rendszerében kiemelkedő szerepkörrel rendelkező szervezettel, áttekintették a felülvizsgálat során kitöltendő kérdőívet és részletesen elemezték a nemzeti nukleárisbaleset-elhárítási tervet. Az anyagok tanulmányozása, a kérdőívben szereplő válaszok megvitatása és a fontosabb szervezetek képviselővel való beszélgetés után az EPREV-csoport gyorsértékelést készített Malajzia nukleárisbaleset-elhárítási rendszeréről. Megállapították, hogy Malajzia jó úton indult el nemzeti nukleárisbaleset-elhárítási rendszerének kialakításában, de további fejlesztés szükséges. Elsősorban a nemzeti nukleárisbaleset-elhárítási terv véglegesítése terén van sok teendőjük, de fontos, hogy fenntartható rendszert alakítsanak ki a balesetelhárítási felkészültség fejlesztésére, a tervek gondozására és a képzésre-gyakorlatozásra. Jó gyakorlatként emelte ki a felülvizsgáló csoport a maláj Tűzvédelmi Igazgatóság felkészültségét a veszélyhelyzetek − közöttük a sugaras veszélyhelyzet − elhárítására. Az Igazgatóság különleges egységei jól képzettek és jól felszereltek a gyors és hatékony védelmi beavatkozásokra, amit rögtönzött bemutató keretében is bizonyítottak.
Az Európai Unió Hivatalos Lapjában 2009. július 2-án jelent meg a TANÁCS 2009/71/EURATOM IRÁNYELVE (2009. június 25.) a nukleáris létesítmények nukleáris biztonsági közösségi keretrendszerének létrehozásáról. A tagállamoknak 2011. július 22-ig kell hatályba léptetniük azokat a nemzeti jogi változtatásokat, amelyek összhangot teremtenek az irányelvvel. Az irányelv rendelkezései meghatározzák a szabályozó hatósággal, az engedélyessel és a szaktudás fenntartásával kapcsolatos kötelezettségeket, valamint a nyilvánosság tájékoztatására vonatkozó előírásokat. A tagállamoknak az irányelv végrehajtásáról első alkalommal 2014-ben kell jelentést benyújtaniuk a Bizottsághoz, majd ezt követően három évenként. Community framework for nuclear safety Nukleáris biztonsági irányelv
A nukleáris export és import szabályozására létrejött Nukleáris Szállítók Csoportja (NSG) 2009. június 8-12. között Budapesten tartotta plenáris ülését és az ahhoz kapcsolódó munkacsoport-üléseket. A mozgalmas hét már június 7-én vasárnap elkezdődött, amikor az Országos Atomenergia Hivatalban (OAH) a stabil izotóp elválasztással foglalkozó munkacsoport ülésezett. Az NSG fontosnak tartja e technológia átadásának ellenőrzését, s fel kívánja venni a nukleáris, vagy a nukleáris kettős felhasználású ellenőrzési listára. Az ülésen az OAH szakmai képviseletében Szöllősiné Földesi Erzsébet osztályvezető, az OAH Nukleáris és Radioaktív Anyagok főosztályának (NURAF) munkatársa vett részt.
A Román Képviselőház Közigazgatási, Területi tervezési és Környezetvédelmi Bizottsága delegációja június 23-25 között hivatalos látogatásra érkezett Magyarországra. A programot az Országgyűlés Külügyi Hivatala szervezte. A képviselők június 24-én a Paksi Atomerőművet tekintették meg, majd 25-én az OAH-hoz látogattak el. A küldöttséget. Rónaky József, az OAH főigazgatója tájékoztatta a magyarországi nukleáris helyzetről és az OAH tevékenységéről, majd Fichtinger Gyula főosztályvezető beszámolt a Paksi Atomerőmű üzemidőhosszabbítási és a teljesítménynövelési programjának hatósági vonatkozásairól, valamint az új atomerőművi blokk engedélyezésére való felkészülés helyzetéről. A látogatás végén a képviselők kérdéseire válaszoltak az OAH szakemberei.
2009. június 24-én ülést tartott a Kormányzati Koordinációs Bizottság ( KKB) Nukleárisbaleset-elhárítási Védekezési Munkabizottsága (NVM). A munkaértekezletre az Önkormányzati Minisztérium Nemzeti Helyzetértékelő Központjában került sor. Az NVM összehívását a jogszabályi változások indokolták, melyek értelmében a KKB NVM vezetését az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, Rónaky József vette át az eddigi elnöktől, Muhoray Árpád pv. vezérőrnagytól.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) 2009. június 23-án kiadta az engedélyt a Paksi Atomerőmű 2. blokkjának a korábbi teljesítményhez képest 8%-kal megnövelt teljesítményű üzemeltetésére. Az új engedély alapján a blokk névleges villamos teljesítménye 500 MW-ra nőtt. Az atomerőmű 4. blokkja 2007 szeptembere, az 1. blokkja pedig 2008 szeptembere óta rendelkezik a növelt teljesítményű üzemeltetésre jogosító engedéllyel.
A Paksi Atomerőmű Zrt. 2008. november 17-én benyújtotta az Országos Atomenergia Hivatalhoz az atomerőművi blokkok tervezett élettartamán túli üzemeltetésére vonatkozó programját, ami a Nukleáris Biztonsági Szabályzatok előírásai értelmében előfeltétele a blokkok tervezett üzemidején túli üzemeltetése engedélyezhetőségének. A programhoz mellékelte a Nukleáris Biztonsági Szabályzatban és az üzemidő-hosszabbításra vonatkozó hatósági útmutatókban megadott előírások, illetve ajánlások szerint összeállított, az üzemidő-hosszabbítást megalapozó dokumentációt. Az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága (OAH NBI) a benyújtott dokumentációkat értékelte. Az üzemidő-hosszabbítási program értékeléséből származó, a Paksi Atomerőmű Zrt.-re, mint engedélyesre vonatkozó előírásokat az OAH NBI hatósági határozatban rögzítette és a hatósági előírások teljesülését folyamatosan ellenőrzi.
A katasztrófavédelmi törvény végrehajtásáról szóló 179/1999. (XII. 10.) Korm. számú kormányrendelet legutóbbi módosításával 2009. május 1-től kezdődően jelentős változások léptek életbe az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszer vezetését, felépítését és működését illetően. Az OAH-t érintő legfontosabb változások egyike az, hogy a módosított kormányrendelet az OAH főigazgatójának felelősségi körébe helyezi a Kormányzati Koordinációs Bizottság (KKB) szakmai munkaszervének, a Nukleárisbaleset-elhárítási Védekezési Munkabizottságnak a vezetését. Erre az új feladatra való felkészülés érdekében Rónaky József, az OAH főigazgatója 2009. május 27-én a KKB Titkárság, 2009. június 10-én pedig az Operatív Törzs vezetőjénél tett munkalátogatást. A munkalátogatások során egyeztették a Nukleárisbaleset-elhárítási Védekezési Munkabizottság vezetésével, működésével, elhelyezésével, valamint az Operatív Törzzsel való együttműködéssel kapcsolatos kérdéseket. A baráti hangulatú megbeszéléseken körvonalazódott az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszer új működési modellje, amelyben elkülönülnek a döntés-előkészítés, döntéshozatal és végrehajtás felelősségei. Egyeztették, hogy a nukleáris veszélyhelyzet elhárításával foglalkozó specifikus részleteket az atomtörvény felhatalmazása alapján kiadott, jelenleg éppen felülvizsgálat alatt álló 248/1997. (XII. 20.) Korm. számú kormány-rendeletben jelenítik meg.
Az Európai Biztosítéki Kutatási és Fejlesztési Szervezet (European Safeguards Research and Development Association, ESARDA) kétévente megrendezett szimpóziumára idén május 26-28 között került sor. A rendezvénysorozat 31. rendezvényének színhelye Vilnius volt. A rendezvényen Magyarországot öten képviselték: Dr. Széles Éva, és Huszti József (MTA Izotópkutató Intézet), Pásztor Csaba (Paksi Atomerőmű Zrt.), valamint Dr. Horváth Kristóf és Dr. Stefánka Zsolt az OAH képviseletében. A rendezvény során több munkacsoport és az ESARDA vezetőség ülésére is sor került. Magyarországot az Irányító Testületben az ESARDA alelnökeként Dr. Horváth Kristóf képviselte, míg Dr. Stefánka Zsolt a Roncsolásos Elemezés Munkacsoportjának (Destructive Analysis Working Group) tagjaként vett részt az üléseken. Az MTA IKI munkatársai két szóbeli és két poszter előadást tartottak a rendezvényen. A konferenciát Dr. Horváth Kristóf az ESARDA alelnökének záróbeszéde zárta, melyben bejelentette, hogy a következő ESARDA konferenciát 2011-ben Budapesten rendezik.