2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
A Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult eljárásban az Országos Atomenergia Hivatal engedélyt adott a reaktorberendezések részét képző reaktortartályok gyártására. A tartályok hosszú gyártási idejű berendezések, ezért már a létesítési engedélyezési eljárás alatt is benyújtható volt azok gyártási engedély iránti kérelme.
Az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) a Paks II Atomerőmű Zrt. kérelmére indított, „A paksi telephelyen létesítendő 5. és 6. atomerőművi blokkok létesítési engedély kérelmének elbírálása” tárgyú, OAH-2020-04607/2020 ügyszámú hatósági engedélyezési eljárásban az eljárást lezáró határozatot hozott.
Az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indított, a paksi telephelyen létesítendő 5. és 6. atomerőművi blokkok biztonsági övezetének kijelölése tárgyú, OAH-2020-04609/2020 ügyszámú hatósági engedélyezési eljárásban határozatot hozott.
A Paksi Atomerőmű 2. blokkján 2022. augusztus 11-től tervezett karbantartást végeztek, amelynek idejére a blokkot leállították. A karbantartás elvégzését követően, a blokkot visszaterhelték névleges teljesítményre. A blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
A Zaporizzsjai Atomerőművet ért pénteki tüzérségi támadással kapcsolatban Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója közleményt adott ki, amelyben ismételten kihangsúlyozta egy NAÜ misszió küldésének fontosságát a nukleáris biztonság, védettség és biztosíték szempontjából. Az incidensről külön összefoglalót is közzé tett a NAÜ.
2022. augusztus 6-tól a Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően megkezdődött az 1. blokk fűtőelemeinek üzemszerű cseréjével a blokk ez évi nagy karbantartása. Ennek része a reaktortartály és a főberendezések ciklikus vizsgálata is. A blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos valamennyi tevékenységet az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. „Az Atomtörvény szerinti, atomenergia alkalmazására szolgáló építmények építési, bontási, átalakítási engedélyezési tervdokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy – ajánlásokat adva az engedélyezési terviratok és dokumentációk elkészítéséhez, műszaki dokumentációk összeállításához – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse a hatályos előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését, az alkalmazott műszaki megoldásoknak megfelelően, a nukleáris biztonság szempontjából.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőművek épületfizikai és épületenergetikai követelményei” című útmutató célja, hogy támogassa és elősegítse a nukleáris biztonságot, a növelt élettartamot, illetve a zavartalan üzemelést új atomerőművek esetében.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. „A programozható rendszerek védelmi hatékonyságát növelő gyakorlatok tervezése, szervezése és az eredmények értékelése” című útmutató célja, hogy segítséget nyújtson a kiberbiztonsági gyakorlatok tervezéséhez, végrehajtásához és értékeléséhez.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőműre vonatkozó determinisztikus biztonsági elemzések” című útmutató célja, hogy – ajánlásokat adva a determinisztikus biztonsági elemzésekkel kapcsolatosan – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági kritériumok teljesülését, az alkalmazott műszaki megoldásoknak megfelelően, a nukleáris biztonság szempontjából.