A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 35 tagú kormányzótanácsának október 29-i zárt ülésén 24 szavazatot kapott az argentin Rafael Mariano Grossi, így ő lett a NAÜ főigazgatói posztjának várományosa. Az új főigazgatóról szóló döntést még jóvá kell hagynia a 171 tagú közgyűlésének is.
Az Országos Atomenergia Hivatal ezúton tájékoztatja ügyfeleit, hogy 2019. december 23-tól 2020. január 5-ig – biztosítva a zavartalan ügymenetet és feladatellátást – igazgatási szünetet tart a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvényben foglaltaknak megfelelően.
Az Országos Atomenergia Hivatal három új útmutató szövegtervezetét tette közzé nyilvános véleményezés céljából. A bővített és átfogó fokozatú, valamint a sugárvédelmi szakértői kiegészítő képzéseken és továbbképzéseken oktatandó témaköröket tartalmazó útmutatók a képzésszervezők és oktatók részére nyújt segítséget a sugárvédelmi képzések ismeretanyagának és a 487/2015. (XII.30.) Korm. rendelet 4. melléklete szerinti tematikájának összeállításában.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató szövegtervezetét tette közzé nyilvános véleményezés céljából. A „Jegyzet alapfokozatú sugárvédelmi képzésekhez” című útmutató célja, hogy az alapfokozatú sugárvédelmi képzéseken és továbbképzéseken részt vevő hallgatók számára összegyűjtse azokat az alapszintű sugárvédelmi ismereteket, amelyek az Országos Atomenergia Honlapján közzétett központi vizsgakérdések megválaszolásához elengedhetetlenek.
Felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető „A sugárveszélyes munkakörben dolgozó munkavállalók személyi monitorozásával és az Országos Személy Dozimetriai Nyilvántartással összefüggő követelmények teljesítése” című útmutató felülvizsgált változata. Az útmutató célja, foglalkozási sugárterhelés ellenőrzésével kapcsolatos követelmények megfogalmazása, a hatályos jogszabályban meghatározott sugárvédelmi követelmények szerint.
Az Országos Atomenergia Hivatal felhívja a meglévő, illetve leendő ügyfelei figyelmét, hogy a D-szintű fizikai védelmet igénylő nukleáris anyag, radioaktív sugárforrás és radioaktív hulladék szállításának – az atomenergia alkalmazása körében a fizikai védelemről és a kapcsolódó engedélyezési, jelentési és ellenőrzési rendszerről szóló 190/2011. (IX. 19.) Korm. rendelet 35. § (8) bekezdése szerinti – regisztrációs űrlapja megváltozott.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és az Országos Atomenergia Hivatal 2019. október 8. és 11. között képzést szervezett Pakson, a teljesítményalapú védelmi gyakorlatok, más néven Force on Force (fegyveres támadást szimuláló) gyakorlatok szervezésével és lebonyolításával kapcsolatban.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében mintegy másfél hónapra tudományos látogatók érkeztek hazánkba, hogy megismerkedjenek a nukleáris törvényszéki analitika területével, amelyben az Energiatudományi Kutatóközpont (EK) világszinten is elismert szakmai tudással rendelkezik. A ghánai, dél-afrikai és libanoni szakemberek képzése elsősorban az EK-ban zajlik, az Országos Atomenergia Hivatalnál kétnapos programon vettek részt, amelynek során a védettséghez (fizikai védelemhez) kapcsolódó hatósági tevékenységgel ismerkedtek meg.
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A „Hatósági felügyelet szempontjából megkülönböztetett atomerőművi dokumentumok módosítása” című útmutató célja, hogy az atomerőművi dokumentumok módosításának, átalakításának végrehajtásával összefüggő előírások egységes értelmezésével, a kötelezettségek, jogosultságok és folyamatok részletes meghatározásán keresztül egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági kritériumok teljesülését.
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. Az „Üzemelő atomerőmű nyomástartó edényeinek és csővezetékeinek anyagvizsgálata” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adva az üzemelő atomerőművi berendezések vizsgálatára vonatkozó eljárásokkal, módszerekkel és értékelési kritériumokkal kapcsolatosan egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését.