2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
2024. május 20-24. között Bécsben került sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség rendezvényére 130 országból érkező, több mint 2000 szakértő részvételével, hogy megerősítsék a nukleáris védettség erősítése iránti közös elkötelezettségüket. A nukleáris védettség feladata, hogy megelőzze, detektálja és elhárítsa a terrorista, vagy más csoportok nukleáris, valamint más radioaktív anyagok megszerzésére vagy az ezekhez köthető technológiák szabotálására irányuló tevékenységét. A konferencián az OAH delegációja is részt vett.
A NAÜ által szervezett Nemzetközi védettségi konferencia (ICONS - International Conference on Nuclear Security) a nukleáris védettség egyik kulcs nemzetközi rendezvénye. Az idei, tavaszi konferencia abból a szempontból is meghatározó volt, hogy eredményei a NAÜ 2026–2029-es időszakot lefedő Nukleáris Védettségi Tervének előkészítésében is hasznosulnak. A rendezvény két fő részből állt: a miniszterek részvételével megtartott hivatalos ülésből, valamint a tudományos és technikai programból.
A Nemzetközi védettségi konferenciát elnöklő Ausztrália és Kazahsztán közös nyilatkozatot adott ki a globális nukleáris védettség fokozása, valamint a nukleáris terrorizmus veszélyének leküzdése érdekében. A nyilatkozatban megerősítették a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása, a nukleáris leszerelés és az atomenergia békés célú felhasználása iránti elkötelezettségüket, elismerve, hogy a nukleáris védettség alapvetően hozzájárul a nemzetközi békéhez és biztonsághoz. A nyilatkozathoz, több tagállam mellett, hazánk is csatlakozott.
Az Országos Atomenergia Hivatal delegációját az OAH elnöke, Kádár Andrea Beatrix vezette. Az OAH elnöke felszólalásában hangsúlyozta hazánk elkötelezettségét a nukleáris védettség magas szinten tartása mellett. Az elnök kiemelte a NAÜ védettségi területhez kapcsolódó támogató tevékenységét, továbbá ismertette azokat az eredményeket, amelyeket Magyarország az elmúlt években ért el a fizikai védelem területén.
Az OAH delegációja kétoldalú megbeszélést is tartott az Egyesült Államok nukleáris hatóságának vezetőjével, Christopher T. Hansonnal az új erőművi blokkok kivitelezésének és az üzemelő atomerőművek üzemidő-hosszabbításának hatósági felügyeletével kapcsolatos tapasztalatokról. Az OAH munkatársai a konferencia szakmai részében is aktívan részt vettek, a „Safety Meets Security to Ensure a Safe and Secure Future” elnevezésű szekciót, amely a nukleáris biztonsági és védettségi területek közötti együttműködésre fókuszált, Stefánka Zsolt főosztályvezető elnökölte.
A konferenciára az OAH rövid összefoglalót készített, bemutatva az első hazai teljesítményalapú, úgynevezett Force-on-Force gyakorlat szervezésével és végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatokat. A teljesítményalapú fizikai védelmi gyakorlatok azért különlegesek, mert szimulációs eszközök segítségével közvetlenül vizsgálhatók az elhárító erők és az elkövetők közötti harci cselekmények és annak hatásai. A Hivatal által korábban publikált cikk alapján Viplak Armand osztályvezető adott tájékoztatást az érdeklődőknek.