2021. április 12-én hajnalban megkezdődik a Paksi Atomerőmű 4. blokkjához tartozó villamos berendezés szénkefecseréje. A karbantartás ideje alatt a blokk 50 %-os teljesítménnyel üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs. A karbantartás a szabályok betartásával, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint még aznap este visszaállítják névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű irányítástechnikai rendszerének tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon az atomerőmű irányítástechnikai rendszereinek és rendszerelemeinek tervezési követelményeivel kapcsolatosan, és egyértelművé tegye a vonatkozó hatósági elvárásokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű blokk- és tartalékvezénylőjének tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon a blokk- és tartalékvezénylő, valamint a műszaki támogatóközpontok tervezésével kapcsolatosan, és egyértelművé tegye a vonatkozó hatósági elvárásokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű segéd- és támogatórendszereinek tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adva egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat.
Mint ahogy a sajtóban is megjelent, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda 2021. március 25-én házkutatást tartott Pázmándon, amelynek során radioaktív kőzetmintákat találtak és foglaltak le. A helyszíni szakértői mérések megállapították, hogy a lakosság nem volt veszélyben, védelmi intézkedéseket nem kellett bevezetni. Az Országos Atomenergia Hivatal folyamatosan kapcsolatban volt az érintett szervezetekkel és nyomon követte az eseményeket.
Az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma és az Országos Atomenergia Hivatal 2021. március 22. és 25. között online képzést szervezett fizikai védelmi rendszerek alapjaival kapcsolatban. A rendezvényen az OAH felügyelőin túl az Országos Rendőr-főkapitányság, a Terrorelhárítási Központ, a Honvédelmi Minisztérium és a hazai nukleáris létesítmények szakértői vettek részt.
2021. március 26-án 00:00 órától kezdődően a Paksi Atomerőmű 2. blokkjához tartozó berendezéseken olyan karbantartást, valamint ellenőrzést terveztek be, amely a termelőegység MET (minimálisan ellenőrizhető teljesítmény) üzemállapotig történő leterhelése mellett végezhető el. A leterhelés alapvető oka a 2-es blokk 1-es generátoránál a hidrogénzár szinttartás javítása, valamint a buborékoltató kondenzátornál történő szintmérés javítása.
Rendben lezárult az új atomerőművi blokkok létesítési engedélyezési eljárásához kapcsolódó elektronikus közmeghallgatás. A március 4-től 18-ig rendelkezésre álló időszakban több mint száz kérdést, véleményt kapott az Országos Atomenergia Hivatal, az egyéni lakossági megkeresések mellett civil szervezetek és a politikai élet szereplői is küldtek kérdéseket, illetve kifejtették álláspontjukat. A járványhelyzet miatti korlátozások és jogszabályok miatt kizárólag elektronikus formában volt lehetőség a közmeghallgatás megtartására: ezúton köszönjük az érdeklődőknek, hogy még ebben a nehéz helyzetben is időt szántak a részvételre. A közmeghallgatásról készített feljegyzés tartalmazza majd a válaszokat és a reagálásokat, amelynek összeállítása a következő hetekben történik. A feljegyzést hirdetményi úton tesszük közzé, elérhető lesz az OAH honlapján is, a közzétételről a résztvevők számára e-mailen figyelemfelhívó levelet küldünk.
Az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Tervhez (OBEIT) kapcsolódó dokumentum felülvizsgálatára elsősorban az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve, az OAH által működtetett Felsőszintű Munkacsoport keretein belül, független és intézményi szakértők szakmai javaslatai alapján került sor, összhangban az OBEIT felülvizsgálatával.
Az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége (NEA) február 8-án tette közzé azt a felmérést, amelynek célja, hogy véleményeket és visszajelzéseket gyűjtsön arról, hogyan lehet bizalmat építeni és fenntartani a nukleáris hatóságok és a velük kapcsolatban álló érdekelt felek között. A kitöltéshez rendelkezésre álló eredeti határidő március 15. volt, azonban ezt most meghosszabbították, így március 22-ig várja a kitöltéseket az ügynökség.
A japán Fukushima Daiichi atomerőmű-baleset hatására biztonságnövelő intézkedések sora indult el nemzetközi, nemzeti és létesítményi szinten egyaránt. A fukushimai tapasztalatok hasznosítására a nemzetközi szervezetek mindmáig kiemelt figyelmet fordítanak.