Az atomerőművet üzemeltető, atomprogramot végrehajtó, illetve tervező államok nukleáris országprofilját (Country Nuclear Power Profiles) tartalmazó kiadványt a NAÜ évente aktualizálja. A legújabbat 2020 októberében tették közzé.
2020. szeptember 30-án megkezdődött a Paksi Atomerőmű 4. blokkjához tartozó villamos berendezés szénkefe cseréje. A karbantartás tervezetten történik, annak ideje alatt a blokk 50%-os teljesítménnyel üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs. A karbantartás a szabályok betartásával, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint előreláthatólag fél nap múlva állítják vissza névleges teljesítményre.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szeptember 21–25-én Bécsben tartott 64. közgyűlésén a tagállamok elfogadták azokat a határozatokat, amelyek az elkövetkezendő években tovább erősíthetik a NAÜ nukleáris tudomány és technológia, a nukleáris biztonság és a védettség, valamint a biztosítékok terén végzett tevékenységét. További határozatok elfogadására is sor került az ügynökség biztosítéki tevékenységének hatékonyabbá tételéről, valamint arról, hogy a NAÜ a COVID-19 járvány idején is folytassa feladatainak végrehajtását megbízatásának minden területén.
A 2020. március 5-én megjelent 36/2020. (III. 5.) Korm. rendelet több ponton módosította a 487/2015. (XII. 30.) Korm. rendelet sugárvédelmi szakértői tevékenységgel összefüggő követelményeit. Az alábbi összefoglaló a legfontosabb változásokra kívánja felhívni az engedélykérelem benyújtása előtt állók, valamint a már engedéllyel rendelkező szakértők figyelmét.
A Paks II. Atomerőmű Zrt. 2020. szeptember 24-én benyújtotta a fizikai védelmi engedély megszerzésére irányuló kérelmét az Országos Atomenergia Hivatalhoz, amely tartalmazza a későbbi létesítmény Fizikai Védelmi Tervét.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Flex Films Europa Kft. kérelmére indult, fizikai védelmi engedély kiadására irányuló eljárásban. Az eljárás a 141/2018. (VII. 27.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházással függ össze. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2020. szeptember 23-án megkezdődött a Paksi Atomerőmű 1. blokkjához tartozó villamos berendezés szénkefe cseréje. A karbantartás ideje alatt a blokk 50%-os teljesítménnyel üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs. A karbantartás a szabályok betartásával, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint előreláthatólag fél nap múlva állítják vissza névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. A „Munkahelyi Sugárvédelmi Szabályzat készítése radioaktívhulladék-tároló létesítmények esetében” című útmutató célja, hogy egyértelművé tegye a vonatkozó hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse a hatályos jogszabályban meghatározott sugárvédelmi követelmények teljesülését.
2020. szeptember 21-25. között kerül sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 64. közgyűlésére Bécsben, ahol számos kérdésről tárgyalnak a tagállamok magasrangú tisztségviselői. A közgyűléssel párhuzamosan tudományos fórumra is sor kerül, amelynek témája a nukleáris energia és átállás a tiszta energiaforrásokra. Az idei rendezvényekre a járványhelyzet miatt a szokásostól eltérő módon kerül sor, számos óvintézkedést hoztak a szervezők: limitálták a felszólalások hosszát, az ülésen résztvevő delegációk létszámát, megfelelve a hatályos osztrák szabályoknak (pl. Ausztriában a beltéri rendezvényeket létszámkorláttal lehet megtartani), továbbá az ülések közötti szünetben fertőtlenítik majd a konferenciatermet. A NAÜ emellett biztosítja az internetes élő közvetítést, így minden érdeklődő online követheti a bécsi rendezvényeket.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Kormányzótanácsának ülésére 2020. szeptember 15-i héten Bécsben került sor. A szervezet főigazgatója, Rafael Mariano Grossi fontos kérdésekről tájékoztatta a jelenlévőket, így áttekintést adott a biztosítéki kérdésekkel kapcsolatos, Iránnal kötött megállapodásról, valamint a legutóbbi robbanást követően Libanonnak nyújtott támogatásról. Az ülésen magyar felszólalás is elhangzott, amelyben hazánk megköszönte a NAÜ jelentős erőfeszítéseit, amellyel a tagországokat támogatja a koronavírus elleni küzdelemben, kiemelve a Magyarországnak nyújtott támogatást. A felszólalásban hazánk felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy minden ország saját maga dönt az energiamixéről, továbbá kiemelték Magyarország nukleárisenergia iránti elkötelezettségét. Hazánk számára a járványhelyzet alatt is elsődleges fontosságú a nukleáris biztonság garantálása, ez érvényes az új atomerőművi blokkok létesítésének folyamatára is.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség eddig mintegy 125 tagállam, így hazánk számára is biztosította azt a nukleáris technológián alapuló tesztkészletet, amellyel a levett mintából azonnal kimutatható a COVID-19 fertőzés. A szervezet most rövid összegzést tett közzé az eddigi eredményekről, illetve azokról az erőfeszítésekről, amelyekkel a tagállamokat támogatták a járvány elleni küzdelemben.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Flex Films Europa Kft. kérelmére indult, radioaktív anyag alkalmazásának engedélyezésére irányuló eljárásban. Az eljárás a kormány 141/2018. (VII.27.) Korm. rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.