Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT stúdió Egyesülettel együttműködve, a Szegedi Tudományegyetem támogatásával 2019. november 21-én, Szegeden tartotta az „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvényét, amelyen több mint háromszáz diák vett részt.
2019. november 21-én az ECURIE-rendszerhez csatlakozó országok részvételével került sor az Európai Bizottság szervezésében az éves ECUREX-gyakorlatra, melyen az Országos Atomenergia Hivatal Balesetelhárítási Szervezete is rész vett.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott az SK Battery Hungary Kft. kérelmére indult, radioaktív anyag alkalmazásának átalakítási engedélyezésére irányuló eljárásban. Az eljárás a kormány 344/2017. (XI. 15.) Korm. rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.>
Az európai sugárvédelmi hatóságok vezetőit tömörítő szervezet új kiadványt tett közzé, amelynek célja az orvosok támogatása annak érdekében, hogy csökkenjen az indokolatlan képalkotó eljárások száma (ezzel együtt csökkenjen a lakossági sugárterhelés). Elkészült az angol nyelvű kiadvány magyar változata, amely mostantól elérhető az Országos Atomenergia Hivatal honlapján is.
2019. november 14-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, Katonai felsővezető Szakirányú Továbbképzési Szak hallgatóit fogadta az Országos Atomenergia Hivatal. A 14 fős csoport látogatásának célja az volt, hogy a leendő katonai felsővezetők szakmai előadások keretén belül megismerhessék az OAH főbb feladatait, szakmai tevékenységét.
Új útmutatók kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A bővített és átfogó fokozatú, valamint a sugárvédelmi szakértői kiegészítő képzéseken és továbbképzéseken oktatandó témaköröket tartalmazó útmutatók a képzésszervezők és oktatók részére nyújt segítséget a sugárvédelmi képzések ismeretanyagának és tematikájának összeállításában.
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A „Jegyzet alapfokozatú sugárvédelmi képzésekhez” című útmutató célja, hogy az alapfokozatú sugárvédelmi képzéseken és továbbképzéseken résztvevő hallgatók számára összegyűjtse azokat az alapszintű sugárvédelmi ismereteket, amelyek az Országos Atomenergia Hivatal honlapján közzétett központi vizsgakérdések megválaszolásához elengedhetetlenek.
A nukleáris létesítményeknél és a radioaktív hulladéktárolóknál alapvetően fontos, hogy a programozható irányítástechnikai rendszerek megbízhatóan működjenek, illetve a fejlesztésük szigorú szabályok és ellenőrzések mentén történjen. A november 7-8. között megtartott workshopon az Országos Atomenergia Hivatal munkatársain kívül a hazai létesítmények és Paks II Zrt. képviselői is részt vettek. Közel tíz előadásra került sor ebben a témában, amelyek után szakmai eszmecserére is lehetőség nyílt.
2019. október 28-29-én az Országos Atomenergia Hivatal adott otthont az évente megrendezett osztrák-magyar kétoldalú találkozónak. A számos osztrák és magyar szakértő részvételével lezajlott megbeszélések során a felek kölcsönösen tájékoztatták egymást az elmúlt egy év legfontosabb változásairól, valamint az elért eredményekről és fejlesztésekről. A témák között szerepeltek az elmúlt évi jogszabályváltozások, a Paksi Atomerőművel kapcsolatos fejlemények, az új blokkok engedélyezésének és építésének jelenlegi állása, a veszélyhelyzet-kezelés, a sugárvédelem, a radioaktívhulladék-kezelés, a nukleáris létesítmények öregedéskezelésére vonatkozó uniós tematikus felülvizsgálat, valamint a 2018-as magyar IRRS-követőmisszió, illetve a szintén tavalyi osztrák IRRS-misszió eredményei.
A Paksi Atomerőmű 4. blokkját 2019. október 31-én automatikus védelmi jel leállította. Az eseményt egy transzformátorhoz kapcsolódó, árammérést végző ellenőrző berendezés meghibásodása okozta. A szakemberek a hibát kijavították, az előírt ellenőrzéseket elvégezték. Ezt követően november 1-én elvégezték a reaktorberendezés indítását és megkezdték a blokk felterhelését névleges teljesítményre. Az esemény során a blokk rendszerei megfelelően működtek, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nem volt. A leterhelés és a névleges teljesítményre hozás során a reaktor hűtése biztosított volt, a teljesítményváltoztatásokat a személyzet az előírások maradéktalan betartása mellett hajtotta végre
A Paksi Atomerőmű 4. blokkján 2019. október 31-én automatikus védelmi működés történt. Az eseménynél az atomerőmű villamos betáplálási rendszerében hiba keletkezett, melynek következményeként az automatikus védelmi rendszerek leállították a blokkot. Az esemény kivizsgálása folyamatban van, a szakemberek dolgoznak a probléma megoldásán. Az esemény során a blokk rendszerei megfelelően működtek, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.