Az Országos Atomenergia Hivatal az átláthatóság biztosítása érdekében – eleget téve a hazai törvényi kötelezettségeinek és a nemzetközi ajánlásoknak– minden létesítményi szintű engedélyezési eljárásnál közmeghallgatást tart, hogy a lakosság és a civil szervezetek bevonásával (a vélemények figyelembevételével, a kérdések megválaszolásával) hozza meg döntését. Az RHK Kft. „Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója 1-24 kamrák kiépítése üzemeltetésének engedélye iránti kérelmének” tárgyában, október 9-én megrendezett közmeghallgatáson nem jelent meg érdeklődő, így sem az Országos Atomenergia Hivatal, sem az engedélyes és a bevont szakhatóságok nem kaptak kérdést, illetve nem hangzott el vélemény, észrevétel.
2018.10.10-én hajnalban a Paksi Atomerőmű 3. blokkjának 2. turbináját 140 MW-ra leterhelték a turbinakondenzátor tervezett tisztítása miatt. A turbinakondenzátor a villamosenergiatermelési folyamat szempontjából fontos berendezés, azonban nukleáris biztonsági funkciót nem lát el, így a karbantartásnak nukleáris biztonságra gyakorolt hatása nincs. A tisztítás a villamosenergia-termelés megfelelő hatásfokának biztosításához vált szükségessé.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében október első hetében Bécsben került sor az első Nukleáris és radiológiai veszélyhelyzeti kommunikációs szimpóziumra, együttműködésben számos nemzetközi szervezettel (pl. CTBTO, Vöröskereszt, OECD Nukleáris Energia Ügynöksége, Európai Bizottság), mintegy 400 résztvevővel és több mint 70 előadóval.
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. Az „Új atomerőművi blokk létesítési engedélyezési dokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy – ajánlásokat adva a létesítési engedélykérelemmel kapcsolatosan – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését
2018. október 1-jén befejeződött Nemzetközi Atomenergia Ügynökség IRRS „követő” missziója, amely a teljes nukleáris hatósági rendszert felülvizsgáló 2015-ös misszió javaslatainak és ajánlásainak teljesítését vizsgálta. A NAÜ közleménye szerint Magyarország jelentős fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt három évben.
A Paksi Atomerőmű 1. blokkját 2018. október 2-án 01:00 órától leterhelték terven felüli karbantartáshoz. A karbantartás végrehajtásához a reaktorblokk egyik turbina-gépcsoportját teljesen leállították. A teljesítménycsökkentés alatt egy meghibásodott alkatrészt cserélnek. A szakemberek a hiba javításán dolgoznak, a munkálatokat és az azt követő ellenőrzéseket – a terv szerint – a mai napon fejezik be.
Az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma és az Országos Atomenergia Hivatal 2018. szeptember 24. és 27. között a radioaktív sugárforrások védettségével kapcsolatos, „International Response Force Training” elnevezésű továbbképzést tartott a hazai társszervezetek és engedélyesek részvételével.
Egy új és két felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető a „Kutatóreaktorok rendszeres jelentései”, valamint a „Kutatóreaktorok eseti jelentései” című útmutató felülvizsgált változata, továbbá a „Hamisított és csalárd termékek kezelése” című új útmutató.
2018.09.28-án hajnalban a Paksi Atomerőmű 3. blokkjának 2. turbináját 140 MW-ra leterhelték a turbinakondenzátor tervezett tisztítása miatt. A turbinakondenzátor a villamosenergia-termelési folyamat szempontjából fontos berendezés, azonban nukleáris biztonsági funkciót nem lát el, így a karbantartásnak nukleáris biztonságra gyakorolt hatása nincs. A tisztítás a villamosenergia-termelés megfelelő hatásfokának biztosításához vált szükségessé.
Három évvel ezelőtt interjút készítettünk Michael R. Johnsonnal, a 2015-ös IRRS-misszió vezetőjével. Az akkori delegációhoz képest most kevesebb szakértő érkezett Magyarországra, valamint feleannyi idő alatt kell a munkával végezniük. Egy hét alatt a felülvizsgálat és a számos személyes interjú elvégzése mellett össze kell állítani az újabb jelentés tervezetét is. A felülvizsgálati misszió kapcsán újból interjúra invitáltuk Michael R. Johnsont, hogy osszon meg pár érdekességet velünk.
Az atomerőművet üzemeltető, atomprogramot végrehajtó, illetve tervező államok nukleáris országprofilját (Country Nuclear Power Profiles) tartalmazó kiadványt a NAÜ évente aktualizálja. A legújabbat 2018 szeptemberében tették közzé.
Hazánkban – a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásának megfelelően – az Országos Atomenergia Hivatal javaslatára egy új radioaktív hulladék kategória, a „nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok” osztálya került bevezetésre. A lakosság tájékoztatása érdekében szakmai összefoglalót készítettünk.