A Paks II beruházás területén zajló résfalazási és talajszilárdítási munkafolyamatokat érintően az elmúlt napokban bizonyos közösségi portálokon és sajtótermékekben is több félrevezető, valótlan állítás jelent meg, amelyekkel kapcsolatban az OAH az alábbi állásfoglalást adja:
Az OAH teljes mértékben visszautasítja Tordai Bence országgyűlési képviselő Facebook oldalán megjelent, a Paks II projekt hatósági felügyeletével kapcsolatos állításait. Magyarországon a nukleáris biztonság garantálásának mind a hatósági, mind pedig a jogszabályi feltételei teljes mértékben adottak, a hatályos jogszabályi keretének megfelelően az OAH szigorú és folyamatos hatósági felügyeletet gyakorol minden engedélyese felett. A Paks II beruházás kapcsán a sajtóhírekben és a közösségi médiában megjelent állítást (“rézsűfal megdőlése”) sem a helyszíni monitoring rendszer adatai, sem a helyszíni ellenőrzések, sem pedig az engedélyes által szolgáltatott adatok nem erősítik meg.
A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmet nyújtott be az Országos Atomenergia Hivatalhoz (a továbbiakban: OAH) a paksi Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója III. ütem 3. fázisának (25-28. kamrák) üzembe helyezési engedélye iránt, amelynek elbírálására az OAH-nál közigazgatási hatósági eljárás indult. A hatályos jogszabályok szerint az eljárás megindításáról hirdetmény útján kell értesíteni az ügyfeleket. A hirdetmény elérhető az OAH honlapján (www.haea.hu) és a közigazgatási hirdetmények oldalán (https://hirdetmenyek.gov.hu/).
2024. december 12-13. között, Budapesten az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) adott otthont a 30. magyar-osztrák kétoldalú szakértői találkozónak. A magyar delegációt Kádár Andrea Beatrix, az OAH elnöke vezette, beszédében méltatta a 30 éves együttműködés során elért eredményeket és reményét fejezte ki a szoros együttműködés folytatása iránt.
A Széchenyi István Egyetemmel együttműködve december 12-én tartotta az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) az „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvényt, amelyen közel háromszáz tanár és diák vett részt a TIT Stúdió Egyesület szervezésében. Az előadások mellett az érdeklődők interaktív kiállításon ismerkedhettek meg az atomenergia különböző alkalmazásaival, a radioaktív hulladékok kezelésével, virtuális valóság szemüveggel bejárhatták a Paksi Atomerőművet, sugárzásmérést végezhettek, mindezt közvetlenül beszélgetve a szakemberekkel.
A hírlevélben foglalkozunk többek között a nukleáris létesítmények 2024 első félévi biztonsági teljesítményének értékelésével, a jogszabályváltozásokkal, nukleáris és radiológiai baleset-elhárítási tevékenységgel, a Paksi Atomerőmű főkeringtető szivattyújának üzemből való kiesésével, valamint a Paks II. projekt kapcsán az újonnan létesülő atomerőművi blokkok területelőkészítési tevékenységének felügyeletével.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnöklésével december 11-én megtartotta a magyar EU-elnökség alatti ülését az Európai Unió (EU) nukleáris kérdésekkel foglalkozó munkacsoportja. Kiemelt téma volt az az európai bizottsági kezdeményezés, amelynek célja a kis moduláris reaktorok fejlesztésének, elterjedésének támogatása.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Samsung SDI Magyarország Gyártó és Értékesítő Zrt. kérelmére indult, D-szintű fizikai védelmi rendszer engedélyezésére irányuló eljárásban. Az eljárás a kormány 114/2016. (VI.1.) Korm. rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2024. december 10-én vitatta meg az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága az Országos Atomenergia Hivatal (OAH, Hivatal) által előterjesztett, a Hivatal 2023. évi tevékenységéről szóló beszámolót és az atomenergia 2023. évi hazai alkalmazásának biztonságáról szóló jelentést.
A 2024. december 3-4 között a kínai Hsziamenben megrendezett nemzetközi konferencián és szemináriumon Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnöke az meghosszabbított üzemidejű atomerőművek élettartam-hosszabbításával és az új nukleáris létesítmények megvalósításával járó hatósági kihívások kezeléséről tartott előadást, amelyet követően a kanadai, francia, spanyol és a kínai hatóság, valamint a NEA képviselőjével folytatott panelbeszélgetésen is vett részt. Az OAH elnöke előadásában bemutatta az OAH felügyeleti rendszerének modernizációjával kapcsolatban az elmúlt időszakban tett lépéseket.
2024. december elején tartották a Budapest Climate Summit elnevezésű rendezvényt, amely elsősorban a klíma és fenntarthatóság témakörét dolgozta fel, különös tekintettel a gazdaság zöld átállására a 2050-es klímacélok tekintetében. Juhász László, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) hatósági elnökhelyettese a nukleáris területhez kapcsolódó panelbeszélgetésen vett részt, amelyet Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanára vezetett.