2025.07.14
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
Az OAH rendszeresen ellenőrzi az ionizáló sugárzás fokozott kockákatának kitett munkavállalók foglalkozási sugárterhelését, amelyről személyekre lebontott, országos szintű hatósági nyilvántartást vezet. 2020-ban egyetlen munkavállaló sugárterhelése sem haladta meg a jogszabályban rögzített foglalkozási sugárterhelés éves korlátját. Ez egyrészt köszönhető annak, hogy az engedélyesek a hatósági követelményeknek megfelelően látták el tevékenységeiket, másrészt ezzel párhuzamosan a hatósági felügyelet is jól működött.
Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény írja elő az Országos Atomenergia Hivatal számára feladatként, hogy a munkakörüknél fogva az ionizáló sugárzás kockázatának kitett munkavállalók foglalkozási sugárterheléséről országos nyilvántartást vezessen, és a dolgozók egészségének védelme érdekében e nyilvántartott adatokat rendszeresen ellenőriznie is kell.
A munkahelyi sugárterhelési adatok legnagyobb hazai szolgáltatója az országos tisztifőorvos által irányított Nemzeti Népegészségügyi Központ Országos Személyi Dozimetriai Szolgálata (NNK OSzDSz). A Szolgálat az ország valamennyi érintett munkahelyén tevékenykedő dolgozó számára 2 havi gyakorisággal biztosít hatósági személyi dózismérőt. E dózismérők a dolgozók szervezetét esetlegesen érő röntgen- vagy gamma-sugárzástól származó sugárterhelést mérik és ezek eredményeit az NNK OSzDSz rögzíti is az Országos Személyi Dozimetriai Nyilvántartás elektronikus adatbázisában.
A szolgálat 2020. folyamán 16033 fő részére küldött ki hatósági személyi dózismérőket, majd állapította meg e dózismérők kiértékelése révén az azt viselő dolgozók sugárterhelését.
Emellett az év folyamán folyamatosan bekerültek az elektronikus adatbázisba az érintett dolgozók egyéb (pl. neutron-sugárzástól, radontól stb. származó) mért sugárterhelései, valamint a külföldi munkavállalási időszakok végén a hazatérő dolgozók külföldön kapott foglalkozási sugárterhelési eredményei is.
A 2020. év végére így összesen előálló 89880 db egyedi eredményből történt meg a jogszabályban megállapított éves foglalkozási korlátok betartásának ellenőrzése, amely eredményeként az OAH megállapította: 2020-ban a jogszabályi éves dóziskorlátok betartása minden egyes hazai – valamint az országban ideiglenesen itt dolgozó, külföldi állampolgárságú – munkavállaló esetében teljesült.