2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) közleményei szerint a 2025. február 14-i, Csernobili Atomerőművet ért drón becsapódás okozta tüzek eloltását követően a fémszarkofág egyes elemei tovább izzottak, amelyet a szakembereknek sikerült elfojtaniuk. Az atomerőmű és a NAÜ egymástól független sugárzásméréseket végzett, amelyek továbbra sem mutattak sugárzásiszint-emelkedést.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) legutóbbi közleményében Rafael Mariano Grossi főigazgató tájékoztatást adott arról, hogy a NAÜ szakértői bejárást tartottak a csernobili atomerőmű helyszínén, ahol a február 14-i dróntámadást követően megsérült a fémszarkofág. A harci eszköz becsapódása miatt néhány berendezés és kábel károsodott, de a fémkupola tartógerendái épen maradtak. A csernobili atomerőmű illetékeseinek tájékoztatása szerint a tetőszerkezetet ért jelentős sérülés ellenére az atomerőmű környezetében nem változott a sugárzási szint, amelyet a NAÜ szakértői csapatának saját mérései is megerősítették. A helyi tűzoltók folyamatosan oltják a külső burkolat többrétegű szigetelésében felbukkanó tüzeket az esetleges tűzterjedés megelőzése, és a helyreállítási munkák mielőbbi megkezdése érdekében. A csernobili atomerőmű szakemberei a munkálatokban résztvevők és a környezet védelme érdekében további sugárzásmérő műszerek telepítését tervezik.
Az éjszaka folyamán pilóta nélküli légijármű csapódott a csernobili atomerőművet védő fémszarkofágba, ennek következtében megsérült a külső burkolat, és a többrétegű szigetelés meggyulladt. A keletkezett tüzet eloltották, jelenleg is vizsgálják és értékelik az esemény következményeit. A mérések szerint a helyszíni sugárzási szint nem emelkedett meg. Ami hazánk szempontjából kiemelten fontos, hogy az Ukrajnában jelenleg működő nukleáris létesítmények mindegyike több mint 300 km-re van, a nagy távolság miatt egy esetleg bekövetkező veszélyhelyzet esetén sem várható olyan esemény, amely lakosságvédelmi intézkedéseket indokolna Magyarország területén.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energiainfrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket. Az ukrán atomerőművek közelében folyamatossá vált, hogy azonosítatlan drónokkal sértik meg azok biztonsági övezetét, azonban az eddigi tapasztalatok alapján nem az erőművek voltak a drónok célpontjai.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) legutóbbi közleményei szerint az elmúlt időszak erőteljes katonai műveletei közvetlenül nem érintették az ukrán atomerőművek biztonságát, azonban az energiainfrastruktúrát ért folyamatos támadások által okozott károk miatt az országban aktuálisan termelő három atomerőmű blokkjainak teljesítményét rendszeresen csökkenteni kellett, egy blokk pedig főjavítás alatt áll.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2024. szeptember 4-én egy új jelentést tett közzé a nukleáris biztonság és védettség garantálására tett törekvéseiről az ukrajnai konfliktus során, két évvel azután, hogy Rafael Mariano Grossi főigazgató ellátogatott a frontvonal mögé annak érdekében, hogy biztosítsa a NAÜ jelenlétét a Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) területén és segítsen megelőzni egy nukleáris balesetet. A 28 oldalas jelentés kiemeli a NAÜ tevékenységeivel kapcsolatos kihívásokat és eredményeket Európa legnagyobb atomerőművének védelmével kapcsolatban.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség legutóbbi közleménye szerint a Zaporizzsjában tartózkodó NAÜ-szakértők sűrű füstöt láttak a Zaporizzsjai Atomerőműnél (ZNPP), amellyel kapcsolatban azt a tájékoztatást kapták, hogy feltehetőleg dróntámadás történhetett az erőmű egyik hűtőtornya ellen. A NAÜ szakértői azonnali hozzáférést kértek a hűtőtornyokhoz, hogy felmérhessék a károkat. A ZNPP a NAÜ-nek megerősítette, hogy nem áll fenn megemelkedett sugárzás kockázata, nincs radioaktív anyag a terület közelében. A bejárásra a tűzesetet követő napon, augusztus 12-én került sor, a szakértők nem találtak drón maradványokat. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója megerősítette, hogy a mostani eset nincs hatással a nukleáris biztonságra, ugyanakkor hangsúlyozta közleményében, hogy „ezek a meggondolatlan támadások veszélyeztetik az erőmű nukleáris biztonságát és növelik a nukleáris baleset kockázatát.”
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közleménye szerint a zaporizzsjai atomerőmű arról adott tájékoztatást, hogy július 3-án több drón csapódott be személyi sérülést és kisebb erdőtüzet okozva a létesítmény közelében. A támadás az atomerőmű mellett lévő transzformátor-állomásban tett kárt. A létesítményt jelenleg egy 750 kilovoltos vezeték látja el a hűtéshez is szükséges árammal, valamint az erőmű számára továbbra is elérhető egy 330 kilovoltos tartalékvezeték. A NAÜ helyszínen tartózkodó szakértői a létesítmény telephelyén belüli károkról nem tettek jelentést. „Rendkívül aggasztó, hogy ezek a dróntámadások folytatódnak, annak ellenére, hogy egyértelmű veszélyt jelentenek az enerhodari lakosságra, valamint a zaporizzsjai atomerőmű biztonságára nézve. A támadásokat azonnal abba kell hagyni.” – jelentette ki Grossi főigazgató.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) április folyamán több alkalommal számolt be a Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) közelében tüzérségi akcióról, drón észlelésekről, valamint májusban rakéta támadásokról. Nukleáris biztonsági szempontból fontos kiemelni, hogy az atomerőmű épülete nem károsodott, a blokkjai úgynevezett hideg leállított állapotban vannak (a ZNPP jelenleg nem termel áramot, a blokkok hűtéséhez minimális hűtővízmennyiség elegendő). Az Ukrajnában található többi atomerőmű személyzete az elmúlt időszakban kiadott légiriadók ellenére is folyamatosan fenntartja a nukleáris biztonságot és védelmet a létesítményeikben.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tájékoztatása szerint 2024. április 7-én legalább egy, de feltételezések alapján lehetséges, hogy akár több drón is elérte az ukrán Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) 6-os blokkjának épületét. Az elsődleges vizsgálatok alapján nincs jele a kritikus nukleáris biztonsági vagy védelmi rendszerek károsodásának.
2024. első hónapjaiban a háborús körülmények ellenére az ukrán nukleáris létesítményekben fenn tudták tartani a biztonságot. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakemberei folyamatosan jelen voltak a létesítményekben, ellenőrzéseket végeztek és értékelték a helyzetet. Rafael Grossi NAÜ főigazgató február 6-ai ukrajnai látogatását követően március 6-án Szocsiba utazott, hogy tárgyaljon a Zaporizzsjai Atomerőmű biztonsági és védettségi helyzetéről.
2023-ban a háborús körülmények ellenére fenn tudták tartani az ukrán nukleáris létesítményekben a biztonságot. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakemberei a létesítményekben folyamatosan jelen voltak, ellenőrzéseket végeztek és értékelték a helyzetet. A szervezet legutóbbi közleménye szerint a közeljövőben újra Ukrajnába látogat Rafael Mariano Grossi NAÜ-főigazgató.