2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris biztonsági felügyelője, Siklósi András Gábor is részt vett abban az európai uniós szakértői misszióban, amelynek célja az volt, hogy értékelje a törökországi Akkuyu Atomerőmű nemzetközi követelmények szerinti átfogó kockázati és biztonsági jelentését (az ún. stressz-tesztjét), valamint helyszíni bejárásokat és megbeszéléseket folytatva a török nukleáris hatóság és az atomerőmű képviselőivel véglegesítse az ENSREG szakértők megállapításait, amelyeket a több évig tartó felülvizsgálati folyamat során tettek.
A Fukushima Daiichi atomerőműben 2011-ben bekövetkezett balesetet követően az Európai Tanács átfogó biztonsági és kockázatértékelést kért minden uniós atomerőművel kapcsolatban, amely egyszerűsítve „stressz-tesztként” honosodott meg a hazai és nemzetközi köztudatban. A stressz-teszteket az atomerőművekkel rendelkező vagy atomerőművet építő európai uniós országokban elvégezték, de egyes EU-n kívüli országok önkéntes alapon is kérhetik ennek elvégzését. Ennek során az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja (ENSREG - European Nuclear Safety Regulators Group) által felkért nemzetközi szakértői csoport értékeli a létesítmények természeti (pl.: földrengés, cunami, extrém időjárási körülmények, stb.) és emberi eredetű külső veszélyekkel szembeni védettségét, illetve képességeit a biztonsági rendszeri funkcióvesztések és a súlyos balesetek kezelésére. Törökország az Akkuyu atomerőmű építése kapcsán csatlakozott a stressz-teszt folyamathoz, melynek első lépése egy átfogó önértékelés készítése volt a stressz-teszt szempontok alapján. A folyamat során az ENSREG szakértői értékelték a török stressz-teszt jelentést, számos konzultációt tartottak a török hatóság (Nükleer Düzenleme Kurumu – NDK), az Akkuyu atomerőmű engedélyese, továbbá a projektben részt vevő tervezőirodák és kivitelezők képviselőivel. A szakértők adatgyűjtési folyamata az Akkuyu telephely helyszíni, május végi bejárásával zárult, ahol a szakértők megtekintették a kritikusnak azonosított helyiségek, szerkezetek és berendezések állapotát, valamint a csak a telephelyen elérhető, korlátozott hozzáférésű dokumentumokat. A szakértői csoport jelentésben foglalja össze a vizsgálat eredményét, amely azonosítja a potenciális eltéréseket a releváns nemzetközi követelményektől és európai uniós gyakorlatoktól, továbbá javítóintézkedésekre tesz javaslatot és olyan jó gyakorlatokat azonosít, amelynek bevezetéséből a világ többi országa is profitálhat.
Az ENSREG a stressz-teszt felülvizsgálatot végző nemzetközi szakértői csoportjába meghívta Siklósi András Gábort, az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris biztonsági felügyelőjét is. Az OAH munkatársainak nemzetközi szakértői munkája hozzájárul mind a nukleáris biztonság fejlesztéséhez külföldön, mind a tudás- és tapasztalatgyűjtéshez Magyarország számára, amely közvetlenül hasznosul a hazai hatósági tevékenységben is.
A törökországi stressz-teszt tapasztalatait – a korábbi gyakorlatnak megfelelően – az OAH értékeli és amennyiben hazai szempontból is releváns észrevételt, javító intézkedési javaslatot, esetleg jó-gyakorlatot azonosít, azt beépíti saját gyakorlatába.