2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
2024.09.24
Összefoglaló jelentést tett közzé a NAÜ az ukrán helyzetről
2025.03.13
Hirdetmény a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult eljárásban hozott döntésről
2025.03.10
Hirdetmény a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult eljárásban hozott döntésről
2025.02.28
Hirdetmény az érintettek személyes megjelenése nélkül tartott közmeghallgatásról
2025.02.06
P2-HA00759 számú határozat
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az Integrált Nukleáris Védettségi Támogatási Tervvel (Integrated Nuclear Security Support Plan - INSSP) kapcsolatos felülvizsgálati missziót tartott hazánkban 2022. április 25. és 28. között, amelyen az OAH szakértői is részt vettek. A misszió célja az volt, hogy átfogóan megvizsgálják a magyar nukleáris védettségi rendszert.
Az ülésnek az Energiatudományi Kutatóközpont adott otthont, amelyen az OAH és a házigazdák mellett részt vettek a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda, a Terrorelhárítási Központ és a Magyar Honvédség képviselői is. A NAÜ munkáját a United States Department of Energy és az EU Joint Research Centre szakértői is segítették.
Az INSSP célja, hogy komplexen felmérje és értékelje az egyes tagállamok nukleáris védettségi rendszereit a következő 6 modul mentén: jogi és hatósági rendszer, kockázat- és fenyegetettségelemzés, fizikai védelmi rendszer, hatósági felügyeleten kívüli radioaktív anyagokkal elkövetett jogellenes cselekedek detektálása, reagálás az ilyen cselekményekre, a nukleáris védettségi rendszer fenntarthatósága. A felülvizsgálatok alapján a NAÜ és a tagállamok meghatározhatják a következő időszak feladatait és a lehetséges nemzetközi támogatások körét.
Hazánk 2018-ban csatlakozott az INSSP-rendszerhez és a misszió az azóta eltelt időben elvégzett feladatokat és változásokat vizsgálta. A nemzetközi szakértők megállapították, hogy hazánk jól felépített nukleáris védettségi rendszerrel rendelkezik. A következő négyéves időszakra a nemzeti koordinációval és a fenntarthatósággal kapcsolatban javasoltak fejlesztéseket, amelyek a misszió hivatalos jelentésébe is bekerülnek majd.