2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paks II. Atomerőmű közös üzemi ellenőrzött zónahatári portaépület 2. (94UYF) építési engedélyezés ügyében. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paks II. Atomerőmű közös üzemi ellenőrzött zónahatári portaépület 1. (93UYF) építési engedélyezés ügyében. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
A kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelésének biztonságáról szóló közös egyezmény részes államainak nyolcadik felülvizsgálati értekezletét 2025. március 17-28. között rendezik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) székhelyén, Bécsben. Az eseményen Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnöke március 20-án ismerteti az elmúlt időszak hatósági tevékenységére vonatkozó főbb megállapításait.
Az Európai Unió nukleáris biztonsági irányelve alapján a tagállamoknak hatévente tematikus szakértői felülvizsgálatot (Topical Peer Review – TPR) kell végezniük, amelyet az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja (European Nuclear Safety Regulators’ Group - ENSREG) koordinál. A folyamatban lévő, második TPR (TPR II) témaköre a tűzvédelem. Ehhez kapcsolódóan az ENSREG második alkalommal tart az érdekelt felek (érdeklődők és érintettek) számára tájékoztató rendezvényt, amelyen bemutatják a TPR II általános folyamatát, a hozzá kapcsolódó fontosabb feladatokat, továbbá ismertetik a TPR II szakértői értékelési jelentésekben leírt főbb megállapításokat. Ezt követően lehetőség nyílik interaktív eszmecserére is.
Az amerikai nukleáris biztonsági hatóság (U.S. NRC) 2025. évi konferenciáját március 11-13. között rendezték a Washington melletti Rockville-ben, olyan témákra fókuszálva, mint a nukleáris szektor legújabb trendjei, a szabályozó hatóságok előtt álló új kihívások, valamint az új technikai és műszaki megoldásokban rejlő lehetőségek. A rendezvényen Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnökének vezetésével az OAH delegációja is részt vett, továbbá megbeszéléseket folytatott az U.S. NRC elnökével.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Fő gépészeti és fő villamos szerelő komplexum, szállítási létesítmények (UYR) Gyártóüzem épület személyzeti helyiségekkel (3.1) építési engedély időbeli hatályának meghosszabbítása ügyében. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges az UYR 3.2 számú Anyagraktár építési engedély időbeli hatályának meghosszabbítása ügyében. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2025. március 8-án, 12:30 és 15:45 között az MVM Paksi Atomerőmű 2. és 3. blokkja összesen 175 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Fővállalkozói raktárak (USU) Termékvizsgáló műhely (2.2) építési engedélye időbeli hatályának meghosszabbítása ügyében. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elnöke, Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Hua Liu, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgató-helyettese és műszaki együttműködési területéért felelős igazgatója közösen aláírták a Magyarország számára prioritást élvező, fejlesztendő szakterületeket és célokat tartalmazó, a NAÜ és Magyarország közötti együttműködés alapját képező, a 2024-2029 közötti időszakra vonatkozó keretprogramot.