Az Országos Atomenergia Hivatal 2017. június 7-én (szerdán) 16 órakor „a Paksi Atomerőmű 4. blokk tervezett üzemidőn túli üzemeltetési engedélykérelme” tárgyú eljáráshoz kapcsolódóan közmeghallgatást tart. A közmeghallgatás helyszíne Paks Város Polgármesteri Hivatalának nagyterme (7030 Paks, Dózsa György út 55-61.).
Az Európai Bizottság közleményt adott ki, amelyben áttekintették a nukleáris életciklus összes szakaszában megvalósuló beruházásokat, foglalkoznak a nem energiatermelési célú alkalmazásokkal, továbbá kitérnek az Európai Unió technológiai vezetőszerepének fenntartására is.
2017. május 13-án reggel az 1. blokkot rövid időre lekapcsolták a villamosenergia-rendszerről annak érdekében, hogy az 1. turbina generátorához tartozó főtranszformátoron karbantartási munkát végezzenek. A blokkot már visszaindították, a főtranszformátor meghibásodásának megelőzése érdekében elvégzett karbantartásnak nincs hatása a nukleáris biztonságra.
Az Országos Atomenergia Hivatal – a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft kérelmére – elindította a „bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) üzemeltetési engedély iránti kérelem” tárgyú engedélyezési eljárást. Az érvényes jogszabályok szerint erről értesíteni kell minden ismert ügyfelelet. Az ügyfelek számára tekintettel az OAH hirdetmény útján értesíti az érintetteket. A hirdetmény elérhető Bátaapáti község Önkormányzatának hirdetőtábláján, az OAH-székház portáján, az OAH honlapján (www.oah.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
Az Európai Unió Energiaügyi Főigazgatósága és az EURATOM Ellátási Ügynökség képviseletében ötfős delegáció érkezett hazánkba. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szervezésében a szakemberek megbeszéléseket folytattak a minisztérium képviselőivel, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójával, valamint ellátogattak a Paksi Atomerőműbe is.
Az Országos Atomenergia Hivatal nagy hangsúlyt fektet az új blokkok engedélyezésére való felkészülésre, melynek fontos eleme a más nemzetek hatóságaival való együttműködés. Ennek keretében április elején az orosz hatósággal, a hónap végén pedig a finn hatósággal folytatott megbeszéléseket az OAH szakmai delegációja, tovább mélyítve az hivatal kapcsolatát az új paksi blokkokhoz hasonló típusú atomerőművet építeni szándékozó országok nukleáris biztonsági hatóságaival.
2017. március 27. és április 7. között Bécsben került sor a Nukleáris Biztonsági Egyezmény (CNS – Convention on Nuclear Safety) részes államainak hetedik felülvizsgálati értekezletére. A felülvizsgálók a magyar gyakorlatot több ponton is követendőnek találták, jó gyakorlatnak (good practice) minősítették az engedélyezési eljárások átláthatóságának más tagállamok gyakorlatán túlmutató biztosítását.
Az Országos Atomenergia Hivatal az átláthatóság biztosítása érdekében – eleget téve a hazai törvényi kötelezettségeinek és a nemzetközi ajánlásoknak– minden létesítményi szintű engedélyezési eljárásnál közmeghallgatást tart, hogy a lakosság és a civil szervezetek bevonásával (a vélemények figyelembevételével, a kérdések megválaszolásával) hozza meg döntését. A „Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Oktatóreaktorának üzemeltetési engedélye” tárgyú, április 18-án megrendezett közmeghallgatáson nem jelent meg érdeklődő, így sem az Országos Atomenergia Hivatal, sem az engedélyes és a bevont szakhatóságok nem kaptak kérdést, illetve nem hangzott el vélemény, észrevétel.
A radioaktívhulladék-tároló létesítmények rendszereit és rendszerelemeit az üzemviteli és lezárást követő fázisok biztonságának fenntartása szempontjából osztályba kell sorolni. Az Országos Atomenergia Hivatal erre vonatkozóan elkészítette „A magyarországi radioaktívhulladék-tárolók rendszereinek és rendszerelemeinek biztonsági osztályba sorolása” útmutatót, amely ajánlásokat tartalmaz a vonatkozó jogszabályi előírások teljesítésére, és az azokban rögzített követelmények végrehajtására a biztonsági szempontok figyelembevételével.
A Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója 2017. évi Időszakos Biztonsági Felülvizsgálatának elvégzéséhez szükséges útmutatót (hatósági iránymutatást) készített az Országos Atomenergia Hivatal, amely ajánlásokat tartalmaz a vonatkozó jogszabályi előírások teljesítésére, és az azokban rögzített követelmények végrehajtására a nukleáris biztonsági szempontok figyelembevételével.