Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Üzemelő nukleáris létesítmények nukleáris veszélyhelyzetre való felkészülése és baleset-elhárítási tevékenysége” című útmutató célja, hogy hatósági útmutatással szolgáljon a nukleáris létesítmények számára a nukleárisbaleset-elhárítási követelmények teljesítéséhez, a teljesítéssel kapcsolatos módszerekhez, megközelítésekhez.
Az Európai Unió nukleáris biztonsági irányelve alapján hatévente tematikus szakértői felülvizsgálatot (Topical Peer Review – TPR) kell végezniük a tagállamoknak, amelyet az ENSREG (Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja) koordinál. Az első TPR témája az öregedéskezelés volt, a második TPR témaköre a tűzvédelem. A második TPR folyamatával kapcsolatos dokumentumtervezeteket elérhetővé tette az ENSREG az érdekelt felek és a nyilvánosság számára véleményezés céljából. A konzultációs időszak 2022. április 13-tól május 27-ig tart. A dokumentumtervezetek felülvizsgált, végleges változatait 2022 júniusában terjesztik jóváhagyásra az ENSREG elé. Az ENSREG egyúttal új, a TPR-hoz kapcsolódó lakossági tájékoztató anyagokat is közzétett honlapján.
Az MVM Paksi Atomerőmű 1. blokkján 2022. április 24-én 08:52-kor generátor védelmi működés történt, melynek következtében ez a blokk jelenleg 50%-os teljesítményen üzemel. A szakemberek dolgoznak a hiba elhárításán. A javítást követően a blokkot visszaterhelik a névleges teljesítményre. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. tájékoztatása szerint tervezett menetrendtartás miatt terhelték le az 1-es, 2-es és 3-as blokkot április 17-én 13.45-től kezdődően, amely a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve, annak kérésére történt. Műszaki meghibásodás, illetve rendkívüli esemény nem történt, a blokkok 16.45-re érték el névleges teljesítményüket.
Az OECD vezető testületének döntése nyomán április 11-én felfüggesztették Oroszország tagságát az OECD Nukleáris Energia Ügynökségében (NEA). Az Oroszországi Föderációt ennek megfelelően tájékoztatták, a felfüggesztés május 11-én lép hatályba.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2022. április 7-én hatósági fórumot tartott a sugárveszélyes tevékenységek engedélyezésben közreműködő sugárvédelmi szakértők számára a hatósági felügyeletet érintő főbb változásokról, valamint egyes engedélyezési folyamatok tervezett egyszerűsítéséről.
2022. április 5-6. között részben személyes jelenléttel Bonnban, részben online csatlakozással került sor a Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Szövetségének (WENRA) tavaszi plenáris ülésére. Az ülésen tárgyaltak az ukrán helyzethez kapcsolódó WENRA tevékenységekről, áttekintették a WENRA kis moduláris reaktorokkal kapcsolatos munkáját, valamint a szervezet előtt álló kihívásokat, az európai uniós országok 2. tematikus szakértői felülvizsgálata (TPR) folyamatában a WENRA feladatait, valamint meghallgatták és elfogadták a munkacsoportok beszámolóit.
Az Országos Atomenergia Hivatal döntést hozott a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmére a kis – és közepes aktivitású radioaktív hulladékok végleges elhelyezését végző Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) üzemeltetési engedélyére vonatkozóan indult eljárásban. A vonatkozó jogszabályi követelményeknek megfelelően az OAH a döntésről hirdetmény útján értesíti az érintett ügyfeleket. A hirdetmény elérhető Bátaapáti Község Önkormányzata (7164 Bátaapáti, Petőfi Sándor utca 4.) valamint az OAH (1036 Budapest, Fényes Adolf u. 4.) hirdetőtábláin, az OAH honlapján (www.oah.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UYR 3.2 számú Anyagraktár építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2022. április 4-én a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közzétette a magyarországi ARTEMIS-misszióról szóló sajtóközleményét. „A magyar rendszer fejlett infrastruktúrát biztosít ahhoz, hogy a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelése jelenleg és a jövőben is biztonságos és hatékony legyen” – mondta David Ulfbeck, az ARTEMIS szakértői csoport vezetője, a Dán Egészségügyi Hatóság vezető tanácsadója.
2022. március 21-től kezdődően 9 napon keresztül vizsgálja a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezelésére kialakított hazai rendszert a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség koordinálásával hat külföldi szakemberből álló nemzetközi szakértői csoport.