2020. június 30-án a Paks II. Atomerőmű Zrt. benyújtotta az új atomerőművi blokkok létesítésére vonatkozó kérelmét az Országos Atomenergia Hivatalhoz. Az engedélyezési eljárás 2020. július 1-jén indul, amelynek lefolytatására az OAH-nak 12 hónapja van, ez szükség szerint 3 hónappal hosszabbítható.
2020. június 30-án 00:00 órától a Paksi Atomerőmű 1. blokkjához tartozó villamos berendezésen terven felüli karbantartást végeznek. Ez a termelőegység 50%-os leterhelése mellett végezhető el. A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt hatása nincsen, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint július 1-én, délután állítják vissza névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UXD 6.2 számú Fémáru raktár építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezetének (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization, CTBTO) nemzetközi mérőhálózata Svédországban három különböző radioizotóp (ruténium 103, cézium 134 és cézium 137) megemelkedett szintjét mutatta ki a levegőben. Lassina Zerbo, a szervezet vezetője jelezte: bár a most mért szint magasabb az átlagosnál, az egészségre nincs káros hatással. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az ilyenkor szokásos gyakorlatnak megfelelően kérte a tagállamokat, hogy jelezzék, ha szintén kimutattak radioizotópokat, illetve ha bármilyen olyan esemény történt, amely összefüggésbe hozható a kibocsátással. Magyarországon – az eddigi adatok alapján – nem mutattak a mérőállomások megemelkedett háttérsugárzást, illetve a radioizotópok megemelkedett szintjét.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. „Az új atomerőművi blokkok építményeinek építési engedélyezési tervdokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy elősegítse a hatályos előírásokban meghatározott általános és nukleáris biztonsági követelmények teljesülését, az alkalmazott műszaki megoldásoknak megfelelően.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű nyomástartó berendezéseinek és csővezetékeinek tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon a tervezett berendezés szilárdsági megfelelőségének megítélését lehetővé tevő számításokkal kapcsolatban.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség még márciusban tette közzé, hogy a tagállamok számára – amennyiben igényt tartanak rá – a koronavírus gyors kimutatására alkalmas, nukleáris technológián alapuló tesztkészletet biztosít saját erőforrásaira támaszkodva, hozzájárulva a járvány elleni világszintű küzdelemhez. Számos ország mellett hazánk is jelezte, örömmel fogadja a NAÜ által felajánlott teszteket. Júniusban megérkezett a szállítmány a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Flisom Hungary Kft. kérelmére indult, röntgenspektrométer berendezéstípus hatósági felügyelet és ellenőrzés alóli mentesítés engedélyezésére irányuló eljárásban. Az eljárás a kormány 344/2017. (XI. 15.) Korm. rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. A „Munkatérhatárolás, talajszilárdítás és talajkiemelés engedélyezési dokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon az engedélyezési dokumentáció elkészítéséhez.