2019. május 14-16. között került megrendezésre az európai biztosítéki kutatási és fejlesztési szervezet (ESARDA) 41. ülése Olaszországban, amelyen a szervezet 50 éves fennállását is ünnepelték a résztvevők. A szimpóziumra az Országos Atomenergia Hivatal három munkatársa tudományos cikket írt a témában, illetve előadást tartott arról, hogy a biztosítéki követelményeket hogyan kell már az atomerőmű-tervezés egészen korai szakaszától figyelembe venni. Ilyen követelmény például, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által üzemeltetett kamerák hova kerüljenek, vagy az, hogy folyamatosan követhető legyen a nukleáris üzemanyag útja a beszállítástól az erőműből történő elszállításig.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. „A radioaktívhulladék-tárolók üzemeltetésiéletciklus-szakaszára vonatkozó radiológiai kockázatelemzések” című útmutató célja, hogy (ajánlásokat adva a radioaktívhulladék-tárolók üzemeltetésiéletciklus-szakaszára vonatkozó radiológiaikockázat-elemzéssel kapcsolatosan) egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse a tárolólétesítményre vonatkozó biztonsági követelmények teljesülésének igazolását.
2019. május 23-án 12:22-től a Paksi Atomerőmű 3. blokkján terven felüli karbantartás kezdődött, amely a termelőegység teljes leterhelése mellett végezhető el. A blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs. A blokk a tervek szerint május 25-én 05:00-ra éri el ismét a névleges teljesítményt.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2019. május 18-tól megkezdődött a 2. blokk 2019. évi nagykarbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. Az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli a blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos összes tevékenységet.
2019. május 14-16. között szakértői konzultációt tartott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a tagországok részvételével, amelynek célja a NAÜ Country Nuclear Power Profiles kiadványának, a nukleáris országprofilok felépítésének és tartalmának áttekintése volt, továbbá a kiadvány összeállításával kapcsolatos kihívásokat és fejlesztési lehetőségeket vették sorra. A rendezvényen a magyarországi jelentés koordinátora, az OAH tájékoztatási felelőse is részt vett.
A radioaktív anyagok alkalmazásának és az ionizáló sugárzást létrehozó berendezések üzemeltetésének hatósági felügyeletét az OAH 2016. január 1-től [a 487/2015 (XII.30.) Korm. rendelet hatályba lépésétől] látja el. A hatósági felügyelet általános alapvetése, hogy az atomenergia alkalmazóját terheli a felelősség az atomenergia kizárólag biztonságos, a szigorú szabályozásnak megfelelő használatáért. Az atomenergia használata sugárveszélyes tevékenységgel jár, mely tevékenységeknek különböző a biztonsági kockázata. Az OAH a biztonsági kockázat figyelembevételével szervezi a hatósági tevékenységét, így a hatósági ellenőrzéseket is. Egy atomreaktor üzemeltetéséhez képest az orvosi diagnosztikai röntgenberendezések alkalmazása alacsonyabb kockázati kategóriába tartozik. Az OAH éves szinten mintegy 1500 sugárvédelmi ellenőrzést végez ezeken az alacsonyabb kockázatú munkahelyeken. A hatósági felügyelet másik fontos pillére az Országos Személyi Dozimetriai Nyilvántartás, amely vezetéséért az OAH a felelős, így folyamatosan ellenőrzi, hogy a sugárveszélyes munkát végző munkavállalók dózisa az előírt határérték alatt maradjon. Amennyiben a dozimetriai ellenőrzés feltárja, hogy határérték-túllépés történt, az OAH kivizsgálást indít.
A Péterfy Kórház-Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézetből érkezett dolgozói bejelentéssel kapcsolatban az OAH a hatósági vizsgálatot megkezdte, és a vizsgálat eredményétől függően érvényesítési eljárást indíthat.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) „Nuclear Trade Analysis” programjának keretein belül az Országos Atomenergia Hivatal szervezésében 2019. május 9-én került sor arra a szakmai rendezvényre, amelyen a hazai nukleáris kettős felhasználású (békés célokat szolgáló, illetve ettől eltérően is felhasználható) termékek, technológiák előállításával, illetve forgalmazásával foglalkozó hazai cégek kaptak tájékoztatást a program részleteiről. Az előadások során a résztvevők olyan, a proliferáció (nem békés célú felhasználás) elleni harccal kapcsolatos információkkal ismerkedhettek meg, amelyeket saját munkájuk során is jól hasznosíthatnak.
Az új munkatárs feladata lesz a hivatalban felmerülő külföldi utaztatások szervezése és az ezzel összefüggő adminisztrációs tevékenységek ellátása, valamint a nemzetközi rendezvények teljeskörű támogatásában való részvétel.
Az új munkatárs feladata lesz a hivatallal összefüggésben felmerülő hírek, sajtóanyagok, prezentációk elkészítése, rendezvények szervezése, a két- és többoldalú kapcsolatok koordinálása és egyéb nemzetközi tevékenységek ellátásában való részvétel.