2021. március 26-án 00:00 órától kezdődően a Paksi Atomerőmű 2. blokkjához tartozó berendezéseken olyan karbantartást, valamint ellenőrzést terveztek be, amely a termelőegység MET (minimálisan ellenőrizhető teljesítmény) üzemállapotig történő leterhelése mellett végezhető el. A leterhelés alapvető oka a 2-es blokk 1-es generátoránál a hidrogénzár szinttartás javítása, valamint a buborékoltató kondenzátornál történő szintmérés javítása.
Rendben lezárult az új atomerőművi blokkok létesítési engedélyezési eljárásához kapcsolódó elektronikus közmeghallgatás. A március 4-től 18-ig rendelkezésre álló időszakban több mint száz kérdést, véleményt kapott az Országos Atomenergia Hivatal, az egyéni lakossági megkeresések mellett civil szervezetek és a politikai élet szereplői is küldtek kérdéseket, illetve kifejtették álláspontjukat. A járványhelyzet miatti korlátozások és jogszabályok miatt kizárólag elektronikus formában volt lehetőség a közmeghallgatás megtartására: ezúton köszönjük az érdeklődőknek, hogy még ebben a nehéz helyzetben is időt szántak a részvételre. A közmeghallgatásról készített feljegyzés tartalmazza majd a válaszokat és a reagálásokat, amelynek összeállítása a következő hetekben történik. A feljegyzést hirdetményi úton tesszük közzé, elérhető lesz az OAH honlapján is, a közzétételről a résztvevők számára e-mailen figyelemfelhívó levelet küldünk.
Az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Tervhez (OBEIT) kapcsolódó dokumentum felülvizsgálatára elsősorban az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve, az OAH által működtetett Felsőszintű Munkacsoport keretein belül, független és intézményi szakértők szakmai javaslatai alapján került sor, összhangban az OBEIT felülvizsgálatával.
Az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége (NEA) február 8-án tette közzé azt a felmérést, amelynek célja, hogy véleményeket és visszajelzéseket gyűjtsön arról, hogyan lehet bizalmat építeni és fenntartani a nukleáris hatóságok és a velük kapcsolatban álló érdekelt felek között. A kitöltéshez rendelkezésre álló eredeti határidő március 15. volt, azonban ezt most meghosszabbították, így március 22-ig várja a kitöltéseket az ügynökség.
A japán Fukushima Daiichi atomerőmű-baleset hatására biztonságnövelő intézkedések sora indult el nemzetközi, nemzeti és létesítményi szinten egyaránt. A fukushimai tapasztalatok hasznosítására a nemzetközi szervezetek mindmáig kiemelt figyelmet fordítanak.
A sajtóban megjelent félrevezető hírekre reagálva az Országos Atomenergia Hivatal rövid összefoglalót készített a Paksi Atomerőmű leszerelési terve alapján arról, hogy a reaktortartályokat hogyan kell kezelni a leszerelés során. Fontos hangsúlyozni, hogy részletes tervek készültek a Paksi Atomerőmű leszerelésére, a blokkok leállítását követően több év telik el a leszerelésig, illetve ezt követően a reaktortartály több évtizedre átmeneti tárolóba kerül majd.
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter március 15. alkalmából Miniszteri Elismerő Oklevelet adományozott Répánszki Rékának és Nagy Gábornak, valamint Prometheus-díjat Katona Tündének. A Gyimesi Zoltán-díjat Nős Bálint, az RHK Kft. stratégiai és műszaki igazgatója kapta.
A román nukleáris hatóság és az Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma 2021 márciusától szeptemberéig tartó, tizenkét részes online szakmai rendezvénysorozatot indít, amelynek fő témája a nukleáris és egyéb radioaktív anyagok szállításának védettsége, azaz fizikai védelme. A rendezvényen az Országos Atomenergia Hivatal szakértője is részt vesz.
2021. március 11-én hajnali 4 órától a Paksi Atomerőmű 1. blokkján tervezett karbantartást és szénkefecserét végeznek az első generátor gépegységnél, amelyhez a termelőegység 50 %-os leterhelése szükséges. A blokk biztonsága nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs. A blokk a tervek szerint március 11-én a délutáni órákra éri el ismét a névleges teljesítményt.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kormányzótanácsának ülését – amelyen Magyarország 2019 szeptembere óta mint tag vesz részt - 2021. március 1. és 5. között virtuális formában tartották. Az ülés kiemelt témái között szerepelt a NAÜ-nek a COVID-19 világjárvány elleni védekezésben betöltött szerepe mellett a nukleáris biztonság, a nukleáris technológiáról készített 2020-as jelentés áttekintése, valamint az iráni biztosítéki megállapodás helyzete.
2021. március 5-én hatályba lépett a védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló 104/2021. (III. 5.) Korm. rendelet, amely számos új rendelkezést tartalmaz – többek között a járványügyi veszélyhelyzet alatt végezhető oktatási tevékenységre vonatkozóan is. A szigorítás érinti az Országos Atomenergia Hivatal feladat- és hatáskörébe tartozó sugárvédelmi képzéseket és továbbképzéseket is: az új, ideiglenes szabály szerint felnőttképzésben vizsga nem szervezhető, a folyamatban lévő, illetve már meghirdetett vizsgákat el kell halasztani.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) elektronikus közmeghallgatást tart a nyilvánosság és a közigazgatási hatósági eljárás ügyfelei számára a véleményük és észrevételeik megismerése érdekében „A paksi telephelyen létesítendő 5. és 6. atomerőművi blokkok létesítési engedély kérelmének elbírálása” tárgyú, OAH-2020-04607/2020 ügyszámú hatósági eljárásban. A véleményezési, kérdezési peridódus 2021. március 4-től 2021. március 18-án éjfélig tart. (A jogszabályok jelenleg csak elektronikus formában teszik lehetővé közmeghallgatás megtartását.)