2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
Az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, Kádár Andrea Beatrix 2022. július 13-án találkozott a finn nukleáris hatóság (STUK) főigazgatójával, Petteri Tiippanával. A megbeszélésen olyan aktuális témák szerepeltek, mint a két hatóság kétoldalú és nemzetközi együttműködésének lehetséges területei, szabályozási, biztonsági, védettségi és biztosítéki kérdések.
2022. május 19.-én a Röntgen Kanizsa Kft. munkatársai radiográfiai vizsgálatot végeztek ipari röntgenberendezés alkalmazásával. A tevékenység során egy munkavállaló figyelmetlenségből a bekapcsolt, működő berendezésben filmet cserélt a következő felvételhez. Visszatérve a berendezéshez annak jelzése alapján észlelte, hogy az működésben volt, aminek következtében kb. 30 másodpercet alatt mintegy 26 mSv nagyságú sugárterhelést kapott. Ilyen nagyságú sugárterhelés eredményeként közvetlen egészségkárosodásra nem kell számítani, de tekintettel arra, hogy a foglalkozási dóziskorlátot a jogszabály évi 20 mSv értékben állapítja meg, a munkáltató az érintett munkavállalót az év további részében a sugárforrásokkal történő munkavégzés alól felmentette – összhangban a hazai jogszabályi követelményekkel.
2022. július 8-án záróértekezlet keretében hivatalosan is véget ért a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (hazai nukleárisbaleset-elhárítási rendszert felülvizsgáló) EPREV „követő” missziója, amelynek során a nemzetközi szakértői delegáció a 2016-os EPREV-misszió javaslatainak és ajánlásainak hasznosulását vizsgálta. A 2016-os misszió megállapításai alapján kidolgozott intézkedési terv végrehajtása eredményes volt, számos területen jelentős fejlesztések történtek Magyarországon. Külön kiemelték a nukleárisbaleset-elhárításban résztvevő szervezetek közötti jó együttműködést és az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer átláthatóságát.
Az MVM Paksi Atomerőmű 1. blokkjának teljesítményét 2022. július 5-én 418 MW-ig csökkentették villamos zárlati hiba által okozott gépész berendezés üzemképtelenség miatt. A szükséges intézkedések és ellenőrzések elvégzését követően az 1. blokkot a hiba jelentkezésétől számított egy órán belül névleges teljesítményre terhelte fel az üzemeltető személyzet.
A hírlevélben foglalkozunk többek között a nukleáris létesítmények 2021. évi biztonsági teljesítményének értékelésével, a fontosabb jogszabályváltozásokkal és szervezeti változásokkal, valamint a nemzetközi együttműködésekkel. Emellett olyan témák is megjelennek, mint az ARTEMIS misszió, a 30 éves magyar biztosítéki támogatóprogram jubileumi ülése, valamint a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló üzemeltetési engedélyének módosítása.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2022. június 30-án megkapta a Magyar Szabványügyi Testület döntését, mely szerint az OAH minőségirányítási rendszere a 2022. május 16-án megtartott éves felülvizsgálat alapján továbbra is megfelel az MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány előírásainak.
2022. július 3-8. között kerül sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség EPREV „követő” missziójára, amelynek keretében nemzetközi szakértői delegáció vizsgálja felül az előző, 2016-os misszió során, a hazai nukleárisbaleset-elhárítási rendszerrel kapcsolatban tett javaslatok és ajánlások hasznosulását.
2022. június 21-én került sor az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportjának (ENSREG) soron következő plenáris ülésére. Az ülés a hatodik Európai Nukleáris Biztonsági Konferenciához kapcsolódott. A június 20-21-i brüsszeli konferencián a hatóságok és a nukleáris ipar képviselői mellett fontos szerepet kaptak a különböző társadalmi szervezetek is, mint például a Greenpeace. A rendezvényen a résztvevők tájékozódtak, illetve eszmét cseréltek a térség biztonságot érintő legfontosabb kérdéseiről: az ukrajnai háború nukleáris biztonságra gyakorolt hatásáról; a Covid-19 világjárvány tapasztalatairól és tanulságairól; a lakosság bevonásáról a radioaktív hulladékok kezelésével és az üzemidőhosszabbítással kapcsolatos eljárásokba továbbá az innovatív tervekről, például a kis moduláris reaktorok engedélyezéséről, valamint a nukleáris biztonsággal kapcsolatos kutatásokról.
Az Országos Atomenergia Hivatal engedélyt adott az olvadékcsapda gyártására, ami hosszú-gyártási idejű berendezés, ezért már a létesítési engedély kiadása előtt megkezdhető annak gyártása.
2022. június 27. és július 8. között Bécsben kerül sor a kiégett fűtőelemek kezelésének biztonságáról és a radioaktív hulladékok kezelésének biztonságáról szóló közös egyezmény (Joint Convention) részes államainak hetedik felülvizsgálati értekezletére.