Magyarország uniós elnökségének féléve alatt az Országos Atomenergia Hivatal vezeti az Európai Unió nukleáris ügyekkel foglalkozó munkacsoportját. Az első ülésen a soron következő féléves időszak munkaprogramjáról adott áttekintést Balczó Béla András kabinetfőnök.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közleménye szerint a zaporizzsjai atomerőmű arról adott tájékoztatást, hogy július 3-án több drón csapódott be személyi sérülést és kisebb erdőtüzet okozva a létesítmény közelében. A támadás az atomerőmű mellett lévő transzformátor-állomásban tett kárt. A létesítményt jelenleg egy 750 kilovoltos vezeték látja el a hűtéshez is szükséges árammal, valamint az erőmű számára továbbra is elérhető egy 330 kilovoltos tartalékvezeték. A NAÜ helyszínen tartózkodó szakértői a létesítmény telephelyén belüli károkról nem tettek jelentést. „Rendkívül aggasztó, hogy ezek a dróntámadások folytatódnak, annak ellenére, hogy egyértelmű veszélyt jelentenek az enerhodari lakosságra, valamint a zaporizzsjai atomerőmű biztonságára nézve. A támadásokat azonnal abba kell hagyni.” – jelentette ki Grossi főigazgató.
2024. július 7-én elvégzett szekunderköri karbantartást és javítást követően a Paksi Atomerőmű 2. blokkja újra névleges teljesítményen üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nem volt.
2024. július 6-án, 10:00 és 15:15 között az MVM Paksi Atomerőmű blokkjai összesen 185 MW menetrend szerinti leterhelésben vettek részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. július 7-én 01:00 órától kezdődően az MVM Paksi Atomerőmű 2. blokkján olyan szekunderköri karbantartást végeznek, amely a termelőegység 50%-os leterhelése mellett hajtható végre. A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt hatása nincsen, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik.
Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke július 2-án ellátogatott az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezete Előkészítő Bizottságának (CTBTO) Gyöngyös térségében tartott terepgyakorlatára. A program során, az OAH elnöke kétoldalú találkozón vett részt a nemzetközi szervezet vezető tisztségviselőivel, ahol hangsúlyozta a szerződés fontosságát, valamint Magyarország elkötelezettségét a CTBTO munkájának támogatásában. A program további részében a CTBTO munkatársai terepmunkán keresztül tesztelték és gyakorolták az általuk használt technikai berendezések működtetését, betekintést nyújtva a “kulisszák mögé” a meghívott diplomaták, kormányzati képviselők és a sajtó számára.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, A Paks II. Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Légtechnikai üzem (UXH), Adminisztrációs és kiszolgáló épület (közös használatra a szaniter munkálatok komplexumának személyzetével) (10.5) építési engedély iránti kérelem ügyében. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, A Paks II. Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Mechanikai és termikus összeszerelési munkálatok komplexuma (UXB), Mérnökség és laboratórium épület (4.3) építési engedély iránti kérelem ügyében. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Tudtad, hogy a csernobili balesetről szóló filmsorozatban többször emlegetett Röntgen mértékegységet napjainkban már nem használják a személyi dozimetriában? Helyette a Sievert mértékegység használata terjedt el, amely alkalmasabb az ionizáló sugárzás hatásainak számszerűsítésére.
2024. június 24-25-én hetedik alkalommal rendezték meg Brüsszelben az európai nukleáris biztonsági konferenciát, amelyen Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, valamint Rétfalvi Eszter, az OAH felügyeleti igazgatója is részt vett. A rendezvényen számos aktuális témáról tárgyaltak a résztvevők, mint például a kihívások kezelése a nukleáris biztonságra vonatkozó szabályozás tükrében, koncentrálva olyan alapelvekre, mint az átláthatóság, a hatóság iránti bizalom, a hitelesség és függetlenség. A hatóságok erőforrás és kompetencia-fejlesztésének kérdései mellett a klímaváltozás jelentette kihívásokra való reagálás is a témák között szerepelt, hasonlóképpen, mint a kisméretű modulárisreaktor-technológia hatósági engedélyezése, amelyet egyrészt a nukleáris ipar, másrészt a hatóságok együttműködése szempontjából vizsgáltak a résztvevők.
2024. június 23-án, 13:00 és 14:05 között az MVM Paksi Atomerőmű négy blokkja összesen 100 MW, 14.05 és 17.30 között összesen 200 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. június 19-én az Országos Atomenergia Hivatal átvette az Európai Unió Tanácsának nukleáris kérdésekkel foglalkozó, döntéselőkészítő munkacsoportjának elnökségi tisztségét. A magyar elnökség féléves programjának kiemelt témakörei az ukrán nukleáris létesítmények nukleáris biztonsága és védettsége, a nukleárisüzemanyag-ellátás biztonsága, a kisméretű, moduláris reaktorokhoz kapcsolódó nemzetközi kezdeményezések, a nukleáris törvényszéki analitika nemzetközi szinten is kiemelkedő magyar eredményeinek ismertebbé tétele. Mostantól fél éven keresztül az OAH feladata a munkacsoport üléseinek előkészítése, valamint a találkozók levezetése, amely egyben lehetőség arra, hogy nagyobb hangsúlyt kapjanak a hazánk számára fontos kérdések.