Az EU nukleáris ügyekkel foglalkozó munkacsoportjának - a magyar EU-elnökség alatti - második ülésén a tagállamok áttekintették az ukrán nukleáris létesítmények nukleáris biztonságának és védettségének a helyzetét. Az Európai Bizottság tudományos szolgáltató szerve, a Közös Kutatóközpont tájékoztatást adott a radioaktívhulladék- és kiégett fűtőelem-kezelés fenntartható megoldásaival kapcsolatos tevékenységéről, továbbá bemutatta a nukleáris területen tevékenykedő szakképzett munkaerő fejlesztésének aktuális kérdéseit, főbb kihívásait. Ennek során felhívta a figyelmet, hogy a nukleáris szektorban a következő 10 évben közel 70.000 – 90.000 új munkaerő bevonására lehet szükség, így a nukleáris oktatás és képzés támogatása továbbra is alapvető fontosságú a legmagasabb szintű nukleáris biztonság, valamint a versenyképes európai ipar fenntartása és fejlesztése érdekében.
A Csernobili Atomerőmű környékén nagy kiterjedésben ég az erdő és az aljnövényzet. A tűz nem fenyegeti sem a leállított atomerőművet, sem a kiégett üzemanyagok tárolóhelyét. Az ukrán katasztrófavédelmi hatóságok tájékoztatója alapján elegendő emberi és műszaki erőforrás áll rendelkezésre a lángok megfékezésére. A környezeti monitoring rendszerek alapján a tűz miatt nem kerültek olyan sugárzó anyag a légkörbe, amely Magyarországot elérhetné vagy veszélyeztetné.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését. A NAÜ legfőbb döntéshozatali szervéhez, a közgyűléshez kapcsolódóan szeptember 17-18. között tudományos fórumot rendeznek, amelynek témája a nukleáris energiának a mezőgazdaságban, élelmiszertechnológiában betöltött szerepét tárgyaló „Atoms4Food” kezdeményezés. Az „Atoms4Food” célja, hogy segítse az érintett országokat az élelmezésbiztonság növelésében és a növekvő éhezés leküzdésében. Az egyhetes rendezvény alatt az országoknak lehetőségük nyílik két- és többoldalú találkozók lebonyolítására is, tovább erősítve a nukleáris területhez kapcsolódó nemzetközi együttműködéseket.
Az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, Kádár Andrea Beatrix, valamint elnökhelyettese, Juhász László bejárást tartott szeptember 3-án a Paksi Atomerőmű főjavításon lévő 3. blokkján Horváth Péter János vezérigazgató és munkatársai kíséretében. A reaktor körüli főberendezések környezetének bejárása után az OAH elnöke megállapította, hogy a megtekintett tevékenységek jól előkészítettek, megfelelően szervezettek és a nukleáris biztonsági kérdések kezelése kiemelt figyelmet kap.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2024. augusztus 23-tól megkezdődik a 3. blokk 2024. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. A blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos összes tevékenységet az Országos Atomenergia Hivatal folyamatosan felügyeli.
2024. augusztus 16-án 15:00-tól a nukleáris biztonsági követelményeket nem érintő előírások betartása érdekében a Paksi Atomerőmű blokkjain teljesítménycsökkentést végeztek.
A teljesítmény változás mellett a 4. blokki 8. generátor karbantartását is megkezdték. A karbantartásnak a nukleáris biztonságra nem volt negatív hatása. A Paksi Atomerőmű mérései alapján a Duna vízhőmérséklete kedvező irányba változott augusztus 18-án, ezért az 1-2. blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. Augusztus 19-én befejeződött a 4. blokki karbantartás, így a blokk felterhelését megkezdték. A napi vízhőmérséklet mérések eredményei alapján az erőmű teljesítményét 200 MW-al a névleges teljesítmény alatt kellett tartani.
Augusztus 20-án a Duna vízhőmérséklete kedvező irányba változott, így az erőmű összes teljesítménye 40 MW-al maradt el a névleges teljesítménytől. Augusztus 21-én a napi mérések eredményei alapján az erőmű teljesítményét ismét csökkenteni kellett 240 MW-al, az erőmű ekkor 280 MW-al névleges teljesítmény alatt üzemelt.
A Duna megfelelő vízhőmérséklete miatt augusztus 22-én 15:00-kor a blokkok névleges teljesítményre történő emelését megkezdték.
A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt negatív hatása nem volt.
2024. augusztus 16-án 15:00-tól a nukleáris biztonsági követelményeket nem érintő előírások betartása érdekében a Paksi Atomerőmű blokkjain az előző napi 80 MW-os leterhelést követően további 240 MW-os teljesítménycsökkentést végeznek. A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt negatív hatása nincs.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, A Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére a P2-HA0036 számú, az Igazgatási és Kiszolgáló épületek komplexuma Beruházói Irodaépület (UYA 1.1.2) építési tevékenységeire kiadott építési engedély időbeli hatályának meghosszabbítása ügyében. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Mechanikai és termikus összeszerelési munkálatok komplexuma (UXB), Fogyóeszköz raktár (4.9) építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.