2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség megalakulásának 50 éves évfordulója alkalmából gyermekrajz pályázatot hirdet 8-14 éves gyermekek részére. A rajz témája "Energia a világunkban". A pályázat részletei a NAÜ honlapján (http://www.iaea.org/About/Anniversary/contest.html) találhatók. A rajz beküldési határideje 2007. július 31.
A Városligetben június 2-án és 3-án Egészségliget2007 címen juniálist rendeztek, amelyre meghívták az Országos Atomenergia Hivatalt is. A juniális programjában az egészségügyi felmérések mellett a biztonsági kérdések is központi szerepet kaptak. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium számos szervezete ott volt a bűnmegelőzés, a rendőrség tevékenysége és a börtönökben folyó munka iránti érdeklődés kielégítésére. A fellépők között ott volt a paksi neutron kommandó is. A nukleáris energiával kapcsolatos ismereteket a Petőfi Csarnok mellett elhelyezett Környezet, Energia összefoglaló névvel ellátott területen kaphattak az érdeklődők. Itt kaptak helyet a Fővárosi Vízművek és a Fővárosi Köztisztasági Vállalat képviselői is. Az OAH a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Társasággal (RHK Kht.) közös pavilonban vett részt a juniálison. A mellettünk lévő sátorban a Magyar Nukleáris Társaság és a FINE fiataljai tartottak műszeres bemutatót, előttünk az OÉVI mobil környezeti sugárzásellenőrző kocsija állt. Az OAH tájékoztató anyagokat adott az érdeklődőknek, az RHK Kht. posztereket, tájékoztató anyagokat és tudásfelmérő teszteket hozott a rendezvényre. A sátrak teteje felett lebegő nagyméretű kék luftballonok messziről is odavonzották az érdeklődőket. A luftballonon lévő színes atomka figuráját a gyerekek számára színezhető változatban is elkészítettük, amelyet zsírkrétával színezhettek, miközben a szülők a tesztet töltötték ki. A rajzolás és/vagy tesztkitöltés jutalmaként az atomka figurájával ellátott luftballont, valamint lehúzható matricát vihettek haza a gyerekek. Igen sokan jöttek oda a sátorhoz, időnként a szomszédos sátorok előtt is az RHK Kht. tesztjeit töltötték a lelkes érdeklődők. Sokan ott maradtak a tesz kitöltése után is, s érdeklődtek az atomenergia alkalmazásáról, a biztonságról, az atomerőművekről, az OAH-ról, a radioaktív hulladékok kezeléséről és a radioaktív sugárzásról. A kétnapos rendezvény próbára tette az OAH munkatársait is, bár fáradhatatlanul válaszoltak a nukleáris energia alkalmazásával, s az OAH tevékenységével kapcsolatos kérdésekre.
2007. május 22. és 24. között került megrendezésre az európai nukleáris biztosítéki kutatási és fejlesztési szervezet éves ülése Franciaországban, Aix en Provence-ben. Az ülésen az Országos Atomenergia Hivatal képviselői mellett, a Paksi Atomerőmű Zrt., a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. és az MTA Izotópkutató Intézet biztosítéki szakemberei vettek részt. Az ülésen Szöllősiné Földesi Erzsébet, az OAH osztályvezetője a Kiegészítő jegyzőkonyv alkalmazásának magyarországi tapasztalatairól (Facing the new challenge of the Additional Protocol among the first Hungarian experience in its implementation), dr. Horváth Kristóf, az OAH főosztályvezetője a nukleáris anyagok ellenőrzésének magyarországi rendszeréről (The role of a strong independent state system for nuclear material accountancy and control, the Hungarian practice) tartott előadást. Mindkét magyar előadást nagy érdeklődéssel fogadták a résztvevők. Az Izotóp Intézet munkatársai a nukleáris anyagok mérési és kimutatási módszereiről tartottak előadásokat. A 27 szekcióban, közel 250 szakember részvételével zajló konferencia kiváló alkalmat nyújtott a tapasztalatok kicserélésére mind a hatósági munka, mind a kutatási és mérési módszerek tekintetében.
Regionális műhelytalálkozónak adott otthont az Országos Atomenergia Hivatal 2007. május 21-25. között. A „Utilization of Safety Margins for Improved NPP Operational Flexibility” című regionális projekt keretében megrendezett NAÜ műhelytalálkozón atomerőművek, nukleáris biztonsági hatóságok és tervező, illetve műszaki támogató intézmények képviseletében 12 ország 31 szakembere vett részt. Tekintettel a hazai rendezésre, a találkozót jelentős számú magyar szakember látogatta, és két plenáris előadást is tartottak „Two examples of using probabilistic approach in connection with safety related margins” és „Measurements, Calculations and Margins” címmel Keresztúry András (AEKI) és Makai Mihály (BME NTI) bemutatásában. A meghívott előadókon kívül, nemzeti előadások keretében beszámolók hangzottak el a résztvevők saját nemzeti tapasztalatairól, az általuk követett módszertanról. A találkozó végén a résztvevők CD-re másolva vehették át valamennyi előadás, szervezési anyag és a találkozó során készített fényképek elektronikus változatát. A résztvevők hasznosnak nyilvánították az előadásokat, a helyenként élénk vitákat, kifejezték elismerésüket a gördülékeny szervezésért, a biztosított körülményekért és a találkozót jellemző jó hangulatért.
Az OAH Szerepe a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és Magyarország kapcsolatában
Sajtóanyag
Az ülésen bemutatott poszterek
Az ülésen készült fotók
Az ünnepi ülés programja, elhangzott előadások
A konferencián elhangzott előadások:
Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT Stúdió Egyesülettel és a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával közösen május 10-én ismeretterjesztő konferenciát rendez a miskolci egyetemen „Atomenergiáról – mindenkinek” címmel, amelyre ezúton tisztelettel meghívjuk. A konferencián ismeretterjesztésben jártas neves előadók mindazokat a területeket áttekintik – a radioaktív sugárzástól az atomerőmű működésén át a nukleáris biztonság hazai és nemzetközi biztosítékán keresztül az atomenergetika jövőjéig, a szakemberigényt is beleértve –, amelyek gyakran előfordulnak a médiában és érdekelhetik a hallgatóságot. A konferencia kisérő programjai: "Radioaktivítás a természet része" című kiállítás FINE műszeres bemutató részletes program jelentkezési lap
A csernobili baleset után a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) által kezdeményezett és széles nemzetközi támogatással létrehozott, a nukleáris veszélyhelyzeti gyors értesítésről és a segítségnyújtásról szóló két nemzetközi egyezmény nevesíti a tagállamok illetékes hatóságát („Competent Authority”). Nemzetközi kapcsolattartási pontként működve az illetékes hatóságokra komoly felelősség hárul. A tagállam területén kialakuló nukleáris veszélyhelyzetről az illetékes hatóság riasztja a NAÜ-t és a bilaterális egyezmények szerinti országokat, majd a továbbiakban rendszeres tájékoztatást ad a veszélyhelyzet alakulásáról, az elhatározott óvintézkedések végrehajtásáról. A tagállamok illetékes hatósága fogadja a NAÜ-n keresztül vagy közvetlenül nyújtott tájékoztatást, valamint az egyes veszélyhelyzeti feladatok ellátásához szükséges nemzetközi segítséget is az illetékes hatóságukon keresztül kérik.
2007. március 22-én a Magyar Honvédség Görgey Artúr Vegyi-védelmi Információs Központ (MH GAVIK) parancsnok helyettese, dr. Csurgai József alezredes tartott előadást az OAH munkatársai részére a nukleáris technika katonai alkalmazásairól. A hallgatóság megismerhette a különböző típusú atombombák felépítését, a hadászati atomfegyverek típusait, hatásmechanizmusát, a nukleáris energiával működő műholdak típusait, valamint a Magyar Honvédség alkalmazásában lévő légi sugár-felderítési eszközöket. Az előadás bemutatta, hogy milyen elemzési feladat merülhet föl az említett eszközök alkalmazásánál létrejövő sugaras veszélyhelyzetek esetén. Az ismeretek bővítését szolgáló bemutató az első eleme volt az OAH és az MH GAVIK közötti együttműködés szorosabbra vonásának, amelyet a felek a közeli jövőben külön megállapodásban is megerősítenek. A megállapodás időszerűségét a RESPEC szerződés 2007. április 1-i életbe lépése is indokolja, melynek keretében az OAH Baleset-elhárítási Szervezetének az atomenergia katonai alkalmazása miatt kialakuló veszélyhelyzet esetén is szakértői támogatást kell nyújtania az Európai Bizottság részére. A tervezett együttműködés kiterjed a képzés és gyakorlatozás összehangolására, mert a felek részt vehetnek egymás releváns képzési programjaiban, illetve felkérésre felkészítő foglalkozást tarthatnak egymásnak. A megállapodás lehetőséget biztosít mindkét fél számára, hogy saját feladataik ellátása során kölcsönösen támaszkodjanak a másiknál felhalmozott szaktudásra és tapasztalatokra.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) és az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) között 2003-ban együttműködési megállapodás született az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszerben az intézményekre háruló feladatok hatékony megoldására. Az OSSKI bázisán alakították ki az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer (továbbiakban OKSER) Információs Központját (IK), amely adatgyűjtési, feldolgozási és értékelési feladatokat lát el. Nukleáris vagy radiológiai veszélyhelyzet esetén az OAH felelőssége többek között kiterjed a nukleáris és a sugárvédelmi helyzet értékelésére, valamint az ebből adódó döntések segítésére. Tekintettel arra, hogy a sugárzási helyzet értékelése feltételezi a környezeti radiológiai viszonyok ismeretét, az OAH ilyen irányú feladatainak ellátásához szükséges az OKSER IK támogatása is. Az együttműködési megállapodás megerősítése 2007-ben azért vált időszerűvé, mert az OAH részt vesz az Európai Bizottság RESPEC (Radiological Emergency Support Project for the European Commission) projektjében, amelynek keretében az OAH elvállalta, hogy az Európai Unió területén bekövetkező, vagy azt érintő radiológiai és nukleáris veszélyhelyzetek esetén elemzői-szakmai segítséget nyújt az Európai Bizottság szerveinek. A RESPEC feladatok ellátása kapcsán az OAH támaszkodni kíván az OSSKI szakértelmére, elsősorban a különböző radioaktív anyagok táplálékláncban való megjelenésének és mozgásának modellezésében, valamint az élelmiszerfogyasztással kapcsolatos lakosságvédelmi intézkedések kidolgozásában. A megállapodás keretében az OAH továbbra is elvi és szakmai segítséget nyújt az OSSKI számára a nukleárisbaleset-elhárítási felkészülés támogatására irányuló kutatási, fejlesztési tevékenység megvalósításához. A dokumentumot 2007. április 2-án Dr. Pellet Sándor az OSSKI főigazgató-főorvosa és Dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója látta el kézjegyével.