2013. március 20-22. között japán szakemberek delegációját fogadta Országos Atomenergia Hivatal. A japán kezdeményezés alapján szervezett szakmai látogatás elsődleges célja az volt, hogy a fukusimai katasztrófa következményeinek megoldásához nyújtson szakmai támogatást az OAH, nemzetközileg is hasznosítva a sérült fűtőelemekkel kapcsolatos hazai tapasztalatokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT Stúdió Egyesülettel és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel közösen 2015. április 17-én ismeretterjesztő konferenciát rendez „Atomenergiáról – mindenkinek” címmel. Az immár tizenhatodik alkalommal sorra kerülő regionális konferencián neves előadók tekintik át azokat a nukleáris kérdésekhez kapcsolódó területeket, amelyek gyakran előfordulnak a médiában és érdekelhetik a lakosságot.
Beszédes Tamás, az Országos Atomenergia Hivatal szakmai főtanácsadója nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából Gyimesi Zoltán díjban részesült, amelyet az atomenergia alkalmazásának biztonsága, a nukleáris biztonság fejlesztése érdekében kifejtett eredményes és kiemelkedő munka elismerésére alapított az OAH. Az ünnepélyes alkalom lehetőséget teremtett arra, hogy Körmendi Gábor, az OAH tájékoztatási felelőse rövid interjút készítsen a díjazottal, bemutatva a díj mögött álló négy évtizedes szakmai munka néhány kiemelkedő momentumát.
A köztársasági elnök megbízásából Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Dr. Rónaky Józsefnek, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatójának a hazai atomenergia biztonságos felhasználása érdekében végzett példaértékű munkássága, vezetői tevékenysége elismeréseként a MAGYAR ÉRDEMREND LOVAGKERESZTJE kitüntetést adományozta. GYIMESI ZOLTÁN-Díjat adományozott a nukleárisenergia-termelésben, majd annak hatósági felügyeletében nyújtott negyvenévi kiemelkedő szakmai teljesítményéért Beszédes Tamásnak, az Országos Atomenergia Hivatal szakmai főtanácsadójának. Az OAH Nukleáris Biztonsági Igazgatóság Nukleáris Technológiai és Értékelési Főosztályának egy évtizede tartó példás irányításáért MINISZTERI ELISMERÉSBEN részesült Hullán Szabolcs, az Országos Atomenergia Hivatal főosztályvezetője. Gratulálunk!
Az amerikai nukleáris hatóság szervezésében 2013. március 12-14. között Washingtonban került sor az évente megrendezett Hatósági Tájékoztató Konferenciára, amelyen dr. Horváth Kristóf, az OAH Általános Nukleáris Főigazgató-helyettese is részt vett. A nemzetközi konferencián tartott előadásában a főigazgató-helyettes bemutatta a tudásmenedzsmenttel kapcsolatos hazai kihívásokat és problémákat, valamint ismertette a fejlesztés érdekében tett konkrét lépéseket.
Az Amerikai Egyesült Államok kormánya Energiaügyi Minisztériuma (DOE) által létrehozott Globális Fenyegetettséget Csökkentő Kezdeményezés programjában Magyarország évek óta részt vesz. A program keretében az Országos Atomenergia Hivatal szimulációs gyakorlatot szervez a nagy közbiztonsági kockázatot jelentő radioaktív sugárforrások fizikai védelméhez kötődően, amelynek előkészítő megbeszélésre 2013. március 4-5. között került sor.
Az Országos Atomenergia Hivatal tapasztalat-átadás céljából idén második alkalommal fogadott bolgár szakembereket a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség felkérésére. A 2013. március 4-8. között sorra kerülő szakmai találkozón a Bolgár Atomenergia Hivatal két munkatársa a determinisztikus és valószínűségi biztonsági elemzésekről kapott tájékoztatást, valamint arról, hogy ezek a dokumentumok hogyan hasznosulnak az engedélyezési eljárásokban.
Az Országos Atomenergia Hivatal előkészítette az új Szervezeti és Működési Szabályzatának tervezetét, amelyet megküldött a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak. Az új szervezeti felépítés szerint kevesebb főosztállyal működik a jövőben az OAH, megfelelve az államigazgatási szervezetrendszer átalakításáról szóló kormányhatározatnak.
Az Átfogó Atomcsend Egyezmény Szervezetének bécsi központjában 2013. február 12-én bejelentették, hogy szokatlan szeizmikus eseményt észleltek Észak-Korea területén. Közleményük szerint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság megerősítette, hogy végrehajtotta harmadik kísérleti atomrobbantását. Tóth Tibor, a szervezet főtitkára emlékeztetett az ENSZ Biztonsági Tanács 2009. júniusi határozatára, amelyben egyrészt elítélték az előző, 2009 májusában végrehajtott észak-koreai kísérletet, másrészt felhívták Észak-Koreát, hogy csatlakozzon az atomcsend egyezményhez.
A Nukleáris Biztonsági Egyezmény (Convention on Nuclear Safety) megerősítésének érdekében 2013. február 4-én megkezdte munkáját a „Hatékonyság és átláthatóság” nemzetközi munkacsoport, amelynek feladata, hogy felmérje az egyezmény azon területeit, ahol szükség van a hatékonyság és az átláthatóság növelésére, valamint meghatározza ennek lehetséges eszközeit.
Magyarország meghívta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértőit, hogy tekintsék át, és mondjanak véleményt a hazai nukleáris létesítmények illetve radioaktív anyagok védettségi rendszeréről. A szakértők azt vizsgálják, hogyan felelnek meg a védelemre tett hazai intézkedések a NAÜ INFCIRC/225/Rev.5 dokumentumában foglaltaknak, illetve a nemzetközileg elfogadott jó gyakorlatoknak.