Az OAH főigazgatója, Fichtinger Gyula szerint a környezeti mérések megerősítették, hogy a háttérsugárzás nem nőtt sem Franciaországban, sem Magyarországon. A normandiai Flamanville-i atomerőmű turbinacsarnokában 2017. február 9-én 10 órakor történt kisebb robbanás, illetve tűz ütött ki, amelyet az eddigi információk szerint egy szellőztető ventilátor rövidzárlata és túlhevülése okozott. A turbinacsarnokban nincs radioaktív víz, tehát tűz, illetve robbanás esetén sem kerülhet radioaktív közeg a környezetbe.
Az Országos Atomenergia Hivatal az Országos Rendőr-főkapitánysággal együttműködésben 2017. február 8-án Pest megye területén sikeres szállítási fizikai védelmi gyakorlatot hajtott végre, amelynek során az országos segélyhívó számra radioaktív anyagot szállító gépjármű eltulajdonításának bejelentése érkezett, ezt követően megtörténtek a szükséges rendőri intézkedések.
2017. február 8-án a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) tartotta soros ülését az OECD Nemzeti Tanács, amelyen az Országos Atomenergia Hivatal képviselője is részt vett. Az ülésen többek között tájékoztatás hangzott el a Magyarország OECD tagságának 20. évfordulója alkalmából 2016-ban megrendezett eseményekről, valamint a szervezet hazai népszerűsítése érdekében tervezett rendezvényekről.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2017. február 1-től megkezdődött a 3. blokk várhatóan 25 napig tartó rövid, 2017. évi karbantartása (főjavítása), amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. Az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli a blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos összes tevékenységet.
Az Országos Atomenergia Hivatal rendszeresen kezdeményez a kiemelt létesítmények vezetőivel az aktuális ügyek és a biztonsági helyzet áttekintését célzó vezetői megbeszéléseket. A Budapesti Kutatóreaktor vezetőit január 24-én fogadta Hullán Szabolcs, az OAH nukleáris biztonsági főigazgató-helyettese. A megbeszélés során áttekintették a Kutatóreaktor jövőjét, elsődlegesen az üzemanyag-ellátás, a szakember-utánpótlás, az üzemidő-hosszabbítás és öregedési témakörök nukleáris biztonsági kérdésein keresztül.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. szakemberei a gyártómű bevonásával elhárították az 1. blokki főtranszformátornál három nappal korábban jelentkező problémákat és leellenőrizték a transzformátor üzemkészségét. A generátorok és a transzformátorok közötti vezetékszakasz teljes feszültségmentesítését – a villamos teljesítmény 0 MW-ra csökkentését – követően a főtranszformátort visszakapcsolták a hálózatra, és 2017. január 21-én 18:40-kor a blokk ismét elérte a 100 százalékos villamos teljesítményszintet. A felterhelés az előírásoknak megfelelően, a szükséges biztonsági tesztek végrehajtása után történt.
2017. január 18-án 0:30 órakor transzformátor-meghibásodás megelőzése érdekében az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. szakemberei megkezdték az 1. blokk leterhelését. A villamosteljesítmény-csökkentését az 1. turbógépcsoporthoz tartozó főtranszformátor meghibásodásának megelőzése miatt kellett végrehajtani.
Az Országos Atomenergia Hivatal 1746 ellenőrzést tartott 2016-ban, amelyből a nukleáris létesítményeknél három átfogó volt – mondta a főigazgató az OAH évindító sajtótájékoztatóján. A magyarországi nukleáris létesítmények biztonsága megfelel a nemzetközi követelményeknek és a hazai jogszabályoknak. Huszonnyolc jelentésköteles esemény történt, amely mindegyike a 0-s besorolást kapta a nemzetközi eseményskálán (INES). Ezek a biztonságot nem veszélyeztető események voltak.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2017. január 18-án sajtótájékoztatót tartott, amelyen szó volt az Atomtörvény módosításáról. Az elhangzottaktól eltérő, félrevezető információk jelentek meg a médiában, amelyre az OAH jelen sajtóközleményben reagál.
Mint arról 2017. december 15-én beszámoltunk, a Paksi Atomerőmű 4. blokkján a 8. generátor meghibásodás jelzés következtében az egyik turbina kiesett. A hiba feltárása miatt feszültségmentesíteni kellett a blokkhoz tartozó, villamosenergia termeléséhez szükséges berendezéseket, ezért erre az időszakra a másik turbinát is leállították. Ezt követően a 7. turbina újbóli üzembevételével felterhelték a 4. blokkot 250 MW-os teljesítményre. Majd megkezdték a hiba okának megkeresését és elhárítását. Még az nap késő estére a javítás egy mérés jelátalakító alkatrészének cseréjével megtörtént és elvégezték az előírt ellenőrzéseket és próbákat, amelyek után a blokkot felterhelték névleges teljesítményre. Ehhez ismételten, rövid időre feszültségmentesítették a blokkhoz tartozó villamosenergia termeléséhez szükséges berendezéseket.