2021. április 13-14. között online került sor a Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Szövetségének (WENRA) tavaszi plenáris ülésére. Az ülésen tárgyalták az európai uniós országok 2. tematikus szakértői felülvizsgálata (TPR) folyamatában a WENRA feladatainak részleteit, elfogadták a munkacsoportok beszámolóit, valamint a jövőbeli tagságokat illetően megállapodás született, hogy alapvetően nem kívánják bővíteni a tagok számát.
Az 1986-os csernobili atomerőmű-baleset a legsúlyosabb volt a nukleáris ipar történetében, amelynek során hatalmas mennyiségű radioaktív anyag jutott a környezetbe. Azóta számos tanulmány és elemzés született, a tanulságok továbbra is meghatározók a nukleáris ipar számára. A nukleáris biztonsági követelmények jelentősen szigorodtak, illetve folyamatosan változtak, érvényesítve a technológiai fejlődés eredményeit, mindezt annak érdekében, hogy elkerülhetők legyenek a hasonló balesetek.
2021. április 15-16-án online tartotta 141. ülését az OECD Nukleáris Energia Ügynökségének irányítótestülete. Legfontosabb napirendi pontként tárgyalták a szervezet 2021-2022-es költségvetését, amelynek elfogadásához további egyeztetésekre lesz szükség.
Az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége 2021 áprilisában tette közzé a 2020-ra vonatkozó kiadványát, amelyben megtalálhatók az OECD tagországai nukleáris területének legfontosabb adatai, emellett az egyes országokról is számos információt tartalmaz.
Az OAH rendszeresen ellenőrzi az ionizáló sugárzás fokozott kockákatának kitett munkavállalók foglalkozási sugárterhelését, amelyről személyekre lebontott, országos szintű hatósági nyilvántartást vezet. 2020-ban egyetlen munkavállaló sugárterhelése sem haladta meg a jogszabályban rögzített foglalkozási sugárterhelés éves korlátját. Ez egyrészt köszönhető annak, hogy az engedélyesek a hatósági követelményeknek megfelelően látták el tevékenységeiket, másrészt ezzel párhuzamosan a hatósági felügyelet is jól működött.
2021. április 12-én hajnalban megkezdődik a Paksi Atomerőmű 4. blokkjához tartozó villamos berendezés szénkefecseréje. A karbantartás ideje alatt a blokk 50 %-os teljesítménnyel üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs. A karbantartás a szabályok betartásával, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint még aznap este visszaállítják névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű irányítástechnikai rendszerének tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon az atomerőmű irányítástechnikai rendszereinek és rendszerelemeinek tervezési követelményeivel kapcsolatosan, és egyértelművé tegye a vonatkozó hatósági elvárásokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű blokk- és tartalékvezénylőjének tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adjon a blokk- és tartalékvezénylő, valamint a műszaki támogatóközpontok tervezésével kapcsolatosan, és egyértelművé tegye a vonatkozó hatósági elvárásokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű segéd- és támogatórendszereinek tervezése” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adva egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat.
Mint ahogy a sajtóban is megjelent, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda 2021. március 25-én házkutatást tartott Pázmándon, amelynek során radioaktív kőzetmintákat találtak és foglaltak le. A helyszíni szakértői mérések megállapították, hogy a lakosság nem volt veszélyben, védelmi intézkedéseket nem kellett bevezetni. Az Országos Atomenergia Hivatal folyamatosan kapcsolatban volt az érintett szervezetekkel és nyomon követte az eseményeket.
Az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma és az Országos Atomenergia Hivatal 2021. március 22. és 25. között online képzést szervezett fizikai védelmi rendszerek alapjaival kapcsolatban. A rendezvényen az OAH felügyelőin túl az Országos Rendőr-főkapitányság, a Terrorelhárítási Központ, a Honvédelmi Minisztérium és a hazai nukleáris létesítmények szakértői vettek részt.