A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség november 24-i tájékoztatása szerint (korábbi összefoglalóikkal összhangban) továbbra sem állapítható meg az adatok alapján a 2017. szeptember végén, október elején mért ruténiumszennyezés forrása, azonban nem műholdról származik a szennyezés. Ezzel szemben a november 29. és december 1. között ellenőrzést végző (Roszatom kezdeményezésére felálló) tudományos vizsgálóbizottság eredménye feltételezi ezt az eshetőséget is. Az Országos Atomenergia Hivatal – a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel megegyezően – továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy jelenleg nem beazonosítható a szennyezés forrása. Mindemellett Hivatalunk kötelessége a tájékoztatás, ezért amennyiben ruténium-ügyben újabb jelentős, nukleáris szervezetek, hatóságok által közzétett vizsgálatok eredményei kerülnek nyilvánosságra, arról az OAH beszámol. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozzuk, hogy más szervezetek, bizottságok jelentései, az azokban levont következtetések és feltételezések nem tekinthetők az OAH hivatalos álláspontjának.
A Roszatom korábban bejelentette, hogy tudományos vizsgálóbizottságot állít fel a ruténium-szennyeződés lehetséges forrásának felderítésére. A bizottság november 29-től december 1-ig kiegészítő ellenőrzést végezett a majaki komplexumban, valamint a szakemberek újra elemezték a mérőállomások eredményeit. 2017. december 8-án közzétett összefoglalójukban megállapították, hogy a majaki létesítményben nem történt kibocsátás, a ruténiumszennyeződés forrására vonatkozóan pedig elképzelhetőnek tartják, hogy a légkörbe belépett, és ott megsemmisülő műhold, vagy egyes berendezései tartalmazhattak ruténium 106-os izotópot.
Az utóbbi hónapokban több fórumon foglalkoztak a Paksi Atomerőmű üzemidőhosszabbításával, illetve ehhez kapcsolódóan a berendezések és az épületek öregedéskezelésével. Az Országos Atomenergia Hivatal összefoglalót készített, amelyben átfogó képet ad mindarról a hatósági munkáról, amelyet az öregedéskezeléssel kapcsolatban végez. A lakosság tájékoztatása érdekében honlapunkon is elérhetővé tettük a dokumentumot.
A Marokkói Atomenergia Ügynökséggel kötött megállapodás keretében szakmai látogatást tett az OAH-ban a marokkói hatóság nukleáris biztonsági főosztályának vezetője, akinek az OAH szakemberei egy rövid, de igen tartalmas programot állítottak össze. A marokkói szakember megtekintette a Budapesti Kutatóreaktort, előadások keretében megismerkedett a magyar hatósági felügyeleti rendszerrel, a kutatóreaktorok ellenőrzési programjával, az ellenőrzések hatósági gyakorlatával, a sugárvédelmi engedélyezés és ellenőrzés részleteivel, továbbá az ellenőrzések értékelésével és a kapcsolódó érvényesítési gyakorlattal. Az előadások során élénk szakmai tapasztalatcsere folyt, melyet mindkét fél igen hasznosnak értékelt. A főosztályvezető ezután megfigyelőként részt vett egy, az Oktatóreaktorban tartott hatósági ellenőrzésen is.
A különböző nukleáris létesítmények (pl. radioaktívhulladék-tároló, atomerőmű) programozható rendszereinek védelme (azaz az informatikai védelem) kiemelt figyelmet kap mind az ellenőrző hatóság, mind az engedélyes részéről. Az Országos Atomenergia Hivatal – elősegítve a szakmai párbeszédet – 2017. december 5-én hatósági fórumot tartott, amelyen az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a Paks II. Zrt. és az RHK Kft. mellett részt vett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértője is.
A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. szervezésében 2017. december 5-én lengyel nukleáris szakértőkből álló delegáció érkezett Magyarországra. Háromnapos programjuk első napján az Országos Atomenergia Hivatalhoz látogattak, ahol a radioaktívhulladék-kezelés hazai helyzetéről, a vonatkozó szabályozásról és a kapcsolódó hatósági feladatokról, valamint az OAH közmeghallgatások szervezésére kialakított rendszeréről hallgattak előadást.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség újabb országoktól kapott adatokat, így összesen 37 tagállam – köztük Magyarország – küldött mérési eredményeket. A rendelkezésre álló információk alapján azonban a szennyezés oka és forrása továbbra sem azonosítható.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Kormányzótanácsa évente öt alkalommal ülésezik. Az idei utolsó ülésre, amelyen az OAH képviselője is részt vett, 2017. november 20. és 24. között került sor. A találkozó fő napirendi pontja a műszaki együttműködés 2018-19. évi programjának elfogadása volt, amely mellett a szervezők az atomenergia és annak békés célú alkalmazásának kérdéseit, a nukleáris biztonság és védettség, valamint az iráni nukleáris program biztosítéki ellenőrzését és egyéb témákat is napirendre tűztek.
A Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja (MTA EK) három évvel ezelőtt indította nukleáris törvényszéki célú programját, amelynek keretében minden évben két és fél hónapra fogadnak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség támogatásával érkező szakembereket. A program részeként az Országos Atomenergia Hivatalhoz is ellátogatnak, idén három szakértőt fogadott a hivatal.