A Paksi Atomerőmű 4. blokkját 2020. augusztus 13-án automatikus védelmi jel leállította. Az eseményt kiváltó hibát a szakemberek kijavították, és a blokkot névleges teljesítményre hozták. A blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
A Paksi Atomerőmű 4. blokkját 2020. augusztus 13-án 3 óra 45 perckor automatikus védelmi jel leállította. Az eseményt egy, a nagynyomású előmelegítőhöz kapcsolódó irányítástechnikai berendezés meghibásodása okozta. Az eseményt az Országos Atomenergia Hivatalnak a vonatkozó előírások szerint bejelentették. A szakemberek dolgoznak a hiba pontos behatárolásán és elhárításán.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően, 2020. augusztus 07-től megkezdődött a 2. blokk 2020. évi nagykarbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. Az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli a blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos összes tevékenységet.
2020. 08.01. 08:00 órától a Paksi Atomerőmű 2. blokkjára kiadott üzemviteli utasítás értelmében a reaktor teljesítményét várhatóan 20%-kal csökkentik a reaktorfizikai korlátok betartása érdekében. A termelőegységen a jövő hét folyamán éves főjavítás veszi kezdetét. A blokk biztonságát a művelet végrehajtása nem veszélyezteti, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs.
A Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére közigazgatási hatósági eljárás indult 2020. július 1-én az 5. és 6. blokkok biztonsági övezetének kijelölése tárgyában. A hatályos jogszabályok szerint az eljárás megindításáról hirdetmény útján értesíteni kell az ügyfeleket. A hirdetmény elérhető Paks Város Polgármesteri Hivatala (7030 Paks, Dózsa György út 55-61.), valamint az Országos Atomenergia Hivatal (1036 Budapest, Fényes Adolf u. 4.) hirdetőtábláin, az OAH honlapján (www.haea.gov.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
A Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére közigazgatási hatósági eljárás indult 2020. július 1-én az 5. és 6. blokkok létesítési engedély kérelmének elbírálása tárgyában. A hatályos jogszabályok szerint az eljárás megindításáról hirdetmény útján értesíteni kell az ügyfeleket. A hirdetmény elérhető Paks Város Polgármesteri Hivatala (7030 Paks, Dózsa György út 55-61.), valamint az Országos Atomenergia Hivatal (1036 Budapest, Fényes Adolf u. 4.) hirdetőtábláin, az OAH honlapján (www.haea.gov.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
2020. július 31-én 03:00-tól a Paksi Atomerőmű 4. blokkjához tartozó villamos berendezésen olyan terven felüli karbantartás kezdődött, amely a termelőegység 50%-os leterhelése mellett végezhető el. A blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nincs. A karbantartás a szabályok betartásával, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a szükséges javítások és ellenőrző mérések után állítják vissza névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UXC 5.6 Betonvizsgáló laboratórium épület építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UXC 5.5 számú Betonkeverő üzem vezénylő épület építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
A Nuclear Threat Initiative (NTI) szervezet által július 22-én közzétett, a nukleáris anyagok védettségét globálisan összehasonlító, Nuclear Security Index című jelentésében Magyarország, az eddigi évekhez hasonlóan, idén is kiemelkedő eredményt ért el. Magyarország a globális erőfeszítések támogatásának területén az Index 100 pontjából 90 pontot kapott, ezzel a 154 országból álló lista 6. helyére került, az egyes létesítmények védettsége terén pedig 84 pontot kapott és a vizsgált 47 országból 5. helyezést ért el.