2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
Magyarország kezdeményezésére 2015 májusában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség úgynevezett IRRS-misszió keretében a nukleáris területhez kapcsolódó teljes hazai hatósági rendszert felülvizsgálja nemzetközi szakértőkkel. Ennek előkészületeként április első hetében az Országos Atomenergia Hivatal információs csomagot nyújtott be a NAÜ-nek. Nyisztor Dánielt, az OAH közigazgatási tanácsadóját, az IRRS projekt vezetőjét kérdeztük arról, hogy ez mit is jelent, min vagyunk túl és még milyen feladatok előtt állunk.
A Paksi Atomerőmű 3. blokkjának 2015. március 31-i – elektronikus alkatrész meghibásodása által okozott –, nukleáris biztonságra kihatással nem járó leállását követően elvégezték a hibahely pontos behatárolását és a hibát felszámolták.
2015. március 26-27-én került sor a Nyugat Európai Nukleáris Hatóságok Szervezetének (Western European Nuclear Regulators Association, WENRA) soros ülésére Svájcban. A szokásos, aktuális nukleáris biztonsági kérdések megvitatása mellett vendégelőadóként az ENSRA (Európai Nukleáris Védettség Területén Kompetens Hatóságok Szövetsége) magyar elnöke, Horváth Kristóf tájékoztatta a résztvevőket a szövetség tevékenységéről és terveiről, hangsúlyozva a két területet érintő tevékenységek összehangolásának szükségességét. A WENRA tagjai felhatalmazták a vezetést, hogy a lehetséges együttműködés részleteinek meghatározása céljából vegye fel a kapcsolatot az ENSRA vezetőivel. A WENRA munkájában részt vevők köre kibővült az ukrán nukleáris biztonsági hatósággal (SNRIU), amely mostantól teljes jogú tagja a szervezetnek.
A leállást egy elektronikai elem meghibásodása okozta. A hibahely pontos behatárolása és javítása jelenleg is zajlik. A biztonsági rendszerek megfelelően működtek, a blokk biztonsága mind a leállás alatt, mind azt követően biztosítva volt, a történtek a nukleáris biztonságra nem voltak hatással.
Sikeres auditot követően további három évig érvényes az Országos Atomenergia Hivatal ISO 9001:2009-es szabvány szerint működtetett minőségirányítási rendszerének tanúsítási okirata. Az OAH munkatársai több hónapig készültek az átvilágításra, felülvizsgálva, aktualizálva a szervezet összes eljárását, folyamatát és minőségügyi dokumentumát.
A Paksi Atomerőmű aktuális üzemi adatai után most a Budapesti Kutatóreaktor adatait is el lehet érni az Országos Atomenergia Hivatal oldalán, így minden érdeklődő nyomon követheti a folyamatosan frissülő üzemeltetési információkat.
Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT Stúdió Egyesülettel és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel közösen 2015. április 17-én ismeretterjesztő konferenciát rendez „Atomenergiáról – mindenkinek” címmel. Az immár tizenhatodik alkalommal sorra kerülő regionális konferencián neves előadók tekintik át azokat a nukleáris kérdésekhez kapcsolódó területeket, amelyek gyakran előfordulnak a médiában és érdekelhetik a lakosságot.
2015. március 11-12. között Luxemburgban került sor az Európai Unió tagországainak találkozójára, amelyet hagyományosan kétévente rendeznek meg. A rendezvény célja, hogy az Európai Unió Bizottsága Energia Ügyek Főigazgatóságának szakemberei bemutassák az elmúlt időszakban végzett nukleáris biztosítéki tevékenységüket a tagországok képviselőinek. Újdonságot jelentett idén, hogy az esetleges fejlesztési, javítási lehetőségekről is vitázhattak a résztvevők.
A munkakörökre 2015. március 19-ig lehet jelentkezni. A jelentkezési dokumentumokat az Országos Atomenergia Hivatalnak címezve, elektronikus formában az allas kukac haea pont gov pont hu címre kérjük benyújtani.
A munkakörre 2015. március 20-ig lehet jelentkezni. A jelentkezési dokumentumokat az Országos Atomenergia Hivatalnak címezve, elektronikus formában az allas kukac haea pont gov pont hu címre kérjük benyújtani.