Az Országos Atomenergia Hivatal 2014. január 23-án (csütörtökön) 10.30 órakor tartja évindító sajtótájékoztatóját, amelynek fókuszában a Paksi Atomerőmű blokkjainak üzemidő-hosszabbítása, valamint a tervezett új blokkokhoz kapcsolódó hatósági felkészülés áll.
Az Országos Atomenergia Hivatal megkezdte a felkészülést a hatósági önértékelésre, amelyet az Európai Uniós 2009/71 EURATOM irányelv ír elő. Az önértékelés a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) által kidolgozott, közel 4000 elemből álló kérdéslista megválaszolásából, a válaszok elemzéséből, majd a kapott eredmények alapján cselekvési terv kidolgozásából áll. A NAÜ szakértői delegációja a hazai rendszer értékelését és az ehhez kapcsolódó cselekvési tervet tekinti majd át: a 2015 májusára tervezett IRRS (Integrated Regulatory Review Service) missziót követően az eredményekről országjelentést készítenek. Első lépésként 2013. december 10-én a NAÜ szakemberei tanfolyamot tartottak az OAH-nál, ahol a hivatal munkatársai megismerkedtek az önértékeléshez szükséges szoftverrel és alapismeretekkel.
Nusrat Iqbal Warsi, a pakisztáni nukleáris hatóság ellenőrzési és érvényesítési igazgatóságának vezetője egyhetes tudományos-szakmai látogatásra érkezett hazánkba. Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója fogadta a vendéget. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség támogatásával Magyarországra látogató szakember programját az Országos Atomenergia Hivatal állította össze.
Megjelent az Országos Atomenergia Hivatal 17. számú fizikai védelmi útmutatója. A dokumentum azokat az alapvető ajánlásokat tartalmazza, amelyeket az újonnan létesítendő nukleáris létesítmények, átmeneti és végleges hulladéktárolók tervezése során fizikai védelmi szempontból fontos figyelembe venni. Az OAH engedélyezési, ellenőrzési és értékelési eljárásainak gyors és akadálymentes lefolytatása érdekében a hatóság az útmutatókban foglalt ajánlások minél teljesebb követésére ösztönzi az engedélyeseket.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által első ízben szervezett szakmai rendezvényen a NAÜ Nemzetközi Fizikai Védelmi Tanácsadó Szolgálata (IPPAS) által végzett 61 misszió során azonosított jó gyakorlatokat és legfontosabb tanulságokat tekintették át a résztvevők. Hazánk nemzetközi felülvizsgálata 2013 júniusában sikerrel zárult le, amelynek alapos előkészítettségét példaként emelték ki a szakmai rendezvényen.
A Nyugat Európai Hatóságok Szervezete (WENRA) az Európában üzemelő atomerőművekre vonatkozó, 2008-ban kiadott elvárásokat felülvizsgálta a fukusimai atomerőmű-baleset tanulságai alapján. A nemzetközi szervezet legutóbbi kezdeményezése, hogy útjára indított egy 2014. február 28-ig tartó nyilvános véleményezési folyamatot.
Az Országos Atomenergia Hivatal ismertető füzetet állított össze az atomenergia magyarországi alkalmazásáról. „Az atomenergia sokrétű alkalmazásához, illetve az alkalmazás biztonságához kapcsolódó kérdések hazánkban és nemzetközi szinten is jelentős figyelmet kapnak. Az Országos Atomenergia Hivatal éppen ezért fontosnak tartja, hogy mindenki objektív tájékoztatást kapjon az atomenergiával összefüggő magyarországi szabályozásról, az OAH feladatairól, a hazai létesítményekről, a biztonság kérdéseiről, valamint a legfontosabb nemzetközi kapcsolatokról és szervezetekről.” – írja a kiadvány előszavában Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által kiírt projekt keretében a fehérorosz hatóság két munkatársát képezték tovább az Országos Atomenergia Hivatal szakemberei 2013. november 25 és 29 között. A résztvevők a fizikai védelemhez, a nukleáris biztonsághoz, valamint a non-proliferációhoz (nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása) kapcsolódó hatósági engedélyezési, ellenőrzési, felülvizsgálati és értékelési folyamatokkal ismerkedhettek meg.
Közel kétszázan vettek részt az „Atomenergiáról – mindenkinek” konferenciasorozat miskolci rendezvényén, amelyet az Országos Atomenergia Hivatal a Miskolci Egyetemmel és a TIT Stúdió Egyesülettel közösen szervezett. Az előadások széles spektrumot fogtak át, hiteles és teljes körű információt adva az atomenergia alkalmazásának különböző területeiről, a felmerülő kockázatokról, azok minimalizálásáról, illetve az alkalmazás biztonságáról. Az OAH bemutatása mellett a sugárzó környezet témájával, az atomerőművek biztonságával, a nukleáris terrorizmussal, az atomenergia jelene és jövője kérdéseivel, a radioaktív hulladékok elhelyezésével, valamint a fúziós energiatermeléssel ismerkedhettek meg a résztvevők.
A japán Fukushima Daiichi atomerőműben 2011. március 11-én történt baleset miatt elrendelt Célzott Biztonsági Felülvizsgálatot (CBF) az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. (MVM PA Zrt.) végrehajtotta. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a CBF jelentés felülvizsgálatára és értékelésére indított ellenőrzési eljárásában kötelezte az MVM PA Zrt-t, hogy készítsen részletes intézkedési tervet a nukleáris biztonság szintjét emelő feladatok, megvalósítására, és ebben vegye figyelembe az OAH által szükségesnek tartott intézkedéseket is.
Az Országos Atomenergia Hivatal megindította a Paksi Atomerőmű 2. blokkjának további 20 éves üzemeltetéséhez szükséges engedélyezési eljárását. Az érvényes jogszabályok szerint erről értesíteni kell minden ismert ügyfelelet. Az ügyfelek számára tekintettel az OAH hirdetmény útján értesíti az érintetteket. A hirdetmény elérhető Paks Város Önkormányzatának hirdetőtábláján, valamint az OAH honlapján (www.oah.hu).
2013. november 25-én az Országos Atomenergia Hivatal adott otthont a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) nukleáris biztosítéki rendszerének erősítésére nyújtott magyar támogató program éves ülésének. A 2013-ban végzett tevékenységekről szóló beszámolókat követően a NAÜ képviselői hangsúlyozták: a nemzetközi szervezet biztosítéki rendszerének fejlesztése nagyban függ a tagországok által nyújtott támogató programoktól.