2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
Új útmutatók kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető a „Determinisztikus biztonsági elemzések kutatóreaktorokban”, valamint a „Radioaktívhulladék-tárolók üzemeltetésiéletciklus-szakaszára vonatkozó radiológiai kockázatelemzések” című útmutató.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Kormányzótanácsa 2019. július 25-én Cornel Feruta személyében a szervezet élére ügyvivő főigazgatót nevezett ki. A kinevezésre Yukija Amano főigazgató július 22-én bejelentett sajnálatos halála miatt, az Ügynökség zavartalan működése érdekében került sor. Cornel Feruta az új főigazgató hivatalba lépéséig látja el az ügyvivői feladatokat.
Az Országos Atomenergia Hivatal lezárta azt a kivizsgálást, amit még a 2019. január 21-én Pécs külterületénbekövetkezett INES 1-es minősítésű rendkívüli esemény miatt indított (radioaktív sugárforrást tartalmazó mérőszonda leesett a fúrólyukba).
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. „Az üzemelő atomerőmű villamos rendszereinek és rendszerelemeinek tervezése” című útmutató célja, hogy – a biztonsági funkciót ellátó villamos rendszerekre és berendezésekre vonatkozó speciális tervezési követelmények teljesítésével kapcsolatosan – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését.
Felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető az „Új atomerőmű tervezése során alkalmazandó primerköri gépészeti ajánlások” című útmutató felülvizsgált változata. Az útmutató ajánlásokat ad a primerkör gépészeti rendszereinek, rendszerelemeinek tervezésével kapcsolatosan, egyértelműsítve a hatósági elvárásokat, elősegítve az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését.
Két felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető az „Új atomerőmű tervezése során alkalmazandó általános gépészeti ajánlások”, valamint „A nukleáris üzemanyag és a reaktor aktív zónájának kezelése üzemelő atomerőműben” című útmutató felülvizsgált változata.
Az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Tervhez (OBEIT) kapcsolódó dokumentum felülvizsgálatára elsősorban az OBEIT 2018 februárjában kiadott új, 3.0 változatának való megfelelés érdekében, az OAH által működtetett Felsőszintű Munkacsoport keretein belül került sor.
Az Országos Atomenergia Hivatal döntést hozott a „Telephelykutatási keretprogram engedély iránti kérelem” tárgyú, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmére a Bodai Agyagkő Formáció telephelyvizsgálatára és -értékelésére indult eljárásban. A vonatkozó jogszabályi követelményeknek megfelelően az OAH a döntésről hirdetmény útján értesíti az érintett ügyfeleket, melyet az alábbi hivatkozásokon, és a közigazgatási hirdetmények honlapján (http://hirdetmenyek.magyarorszag.hu/) is elérhet, továbbá az OAH 1036 Budapest, Fényes Adolf utca 4.) és az érintett települések polgármesteri hivatalainak hirdetőtábláin is megtekinthet. A döntés értelmében a telephelykutatási keretprogram engedélyt az OAH kiadta.
2019. július 4-én és 5-én az Országos Atomenergia Hivatal adott otthont annak a regionális találkozónak, amelynek az volt a célja, hogy fejlessze a határok menti együttműködést a lakosságvédelmi óvintézkedések hatékonyabb koordinálása érdekében egy esetleges nukleáris baleset bekövetkezésekor.
Július 1-5. között első alkalommal került sor az Európai Nukleáris Verseny megrendezésére, amelynek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adott otthont. A versenyen középiskolás tanulókból és tanárukból álló háromfős csapatok vettek részt. A kiírás szerint nukleáris témájú (nukleáris energia, sugárvédelem, radioaktív hulladékkezelés, orvosi alkalmazások) 3 perces, angol nyelvű videót kellett összeállítaniuk. Összesen 10 országból 25 csapat pályamunkája érkezett be, a BME egyhetes tudományos tábora alatt a legjobb 15 csapat mutatta be alkotását.